top of page

Beyrut GEZİ NOTLARI

Beyrut  şehir içi Ulaşım

Lübnan Commuting Company (LCC) ve OCFTC gibi, hepsi çeşitli otobüsler kullanan birçok otobüs işletmesi var. Büyük otobüsler, orta boy minibüsler (mavi, kırmızı ve beyaz) ve minivanlar var. Beyrut şehir içinde geneellikle Uber taxi kullanma her zamna sağlıklı bir seçim olacaktır.Pazarlık Yapmayı unutmayın.

.

Beyrut a  nasıl gidilir?

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanından Direk gidildiği gibi Antalya dan direk uçuşlar bulunmaktadır.

Beyrut 'da konaklama?

Beyrutta  Konaklma tesisleri bakımından Çok alternatifli bir şehirdir.Günlüğü çok yüksek meblara kalınan tesisler olduğu gibi Bütçenize uygun hotel.motel ve hostellerde bulunmaktadır.

Beyrut Da GEZİLECEK YERLER

cmi.jpg
Muhammet el emin Cami
mim.jpg
MIM Mineral Museum
kaya.jpg
Pigeon Rocks
downtown.jpg
Downtown Beirut
baal bek.jpg
Baalbek
jeita.jpg
Jeita Mağarası
hamra.jpg
Hamra
byblos.jpg
Byblos
lübnan mutfağı.jpg
Lübnan da Ne yenir
gece hayat.jpg
Lübnan  Gece hayatı
harissa.jpg
Harissa Meryem Ana Kilisesi
vişze.jpg
Lübnan  Vize İşlemleri

Beyrut Hakkında Bilgi

Lübnan, Akdeniz'in doğu kıyısında yer alan ülkedir. Dar bir toprak şeridinden oluşur ve dünyanın en küçük egemen devletlerinden biridir. Başkent Beyrut'tur. Lübnan, özellikle kıyı bölgesi, dünyadaki en eski insan yerleşimlerinden biri olsa da - Fenike limanları Tire (modern Ṣūr), Sidon (Ṣaydā) ve Biblos (Cübeyl) baskın merkezlerdir. Milletler Cemiyeti mandası olarak yöneten Fransa, Büyük Lübnan devletini kurmuştur. Lübnan daha sonra 1926'da cumhuriyet olmuş ve 1943'te bağımsızlığını kazanmıştır. Lübnan, Arap dünyasının kültürel özelliklerinin çoğunu paylaşmakla birlikte,  onu Arap komşularının çoğundan ayıran özelliklere sahiptir. Engebeli, dağlık arazisi, tarih boyunca çeşitli dini ve etnik gruplar ile siyasi muhalifler için bir sığınma yeri olarak hizmet etmiştir. Lübnan, Akdeniz bölgesindeki en yoğun nüfuslu ülkelerden biridir ve yüksek bir okuryazarlık oranına sahiptir. Yetersiz doğal kaynaklarına rağmen Lübnan, Orta Doğu için uzun süredir yoğun bir ticaret ve kültür merkezi olarak hizmet vermeyi başardı.

Başkent ve en büyük şehir (2011 tahmini): Beyrut, 2.022 milyon

Para birimi: Lübnan Lirası

Ulusal adı: Al-Joumhouriya al-Lubnaniya


Diller: Arapça (resmi), Fransızca, İngilizce, Ermenice

Etnik köken/ırk: Arap %95, Ermeni %4, diğer %1; not: birçok Lübnanlı Hristiyan kendilerini Arap olarak değil, eski Kenanlıların torunları olarak tanımlıyor ve Fenikeli olarak anılmayı tercih ediyor

Dinler: %54 Müslüman (%27 Sünni, %27 Şii), %40.5 Hristiyan (%21 Maronit Katolik, %8 Rum Ortodoks, %5 Rum Katolik, %6.5 diğer Hıristiyan), Dürzi %5,6, çok az sayıda Yahudi , Bahailer, Budistler, Hindular ve Mormonlar. (2012 tahmini) not: 18 dini mezhep tanındı

Ulusal Tatil: Bağımsızlık Günü, 22 Kasım

Lübnan Hakkında Bilgi

Beyrut Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:140

Yangın:175

Polis:112

Lübnan faydalı bilgler
LübnanVize

Lübnan Vize:

Lübnan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilmektedir. Boykot Yasası gereği, pasaportlarında İsrail’e giriş-çıkış damgası bulunan kişilerin ülkeye girişlerine izin verilmemektedir.

Beyrut Ulusal Müzesi

 Beyrut Ulusal Müzesi, Lübnan'daki ana arkeoloji müzesidir. Koleksiyon, I. Dünya Savaşı'ndan sonra başlamış ve müze 1942'de açılmıştır. Koleksiyonunda, çoğu tarihöncesinden Orta Çağ Memlûk dönemine kadar uzanan antik eserlerden oluşan yaklaşık 100.000 parça bulunmaktadır. Antik Fenike nesneleri için önde gelen bir koleksiyon olarak saygı görüyor. Şu anda yaklaşık 1.300 ürün görüntülenmektedir.

 

Museum Street
Beirut
Lebanon

+961 1 426 703

Museum Hours

Tuesday to Sundays: 9 am - 5 pm

Giriş Ücreti

Yetişkin: Rs. 5000.0
Çocuk: Rs. 1000.0

Beyrut Ulusal müze
Byblos

BYBLOS

BByblos, modern Jbail, aynı zamanda Jubayl veya Jebeil olarak da yazılır, İncil'deki Gebal, eski liman, yeri Akdeniz kıyısında, modern Beyrut, Lübnan şehrinin yaklaşık 20 mil (30 km) kuzeyinde yer alır. Dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden biridir. Byblos adı Yunancadır; papirüs erken Yunanca adını (byblos, byblinos) Byblos aracılığıyla Ege'ye ihraç edilmesinden almıştır. Bu nedenle, İngilizce İncil kelimesi byblos'tan "(papirüs) kitap" olarak türetilmiştir..Byblos aynı zaman turistik bir şehir oşfuğu için yeme içme alanları eğlence mekanları ile beyrut dan bir adım öndedir.

 

Muhammet el emin Cami

Muhammet  el emin Cami

.Sultanahmet Camii olarak da adlandırılan Muhammed Al-Amin Camii, Lübnan'ın Beyrut şehir merkezinde bulunan bir Sünni Müslüman camisidir. 19. yüzyılda, bu alana bir Zawiya inşa edilmiştir.

Zaitunay Bay

Zaitunay bay beyrut halkının boş zamanlarında uğradıkları alışveriş merkezi,Eğlence mekanları restaurantlar ve cafelerden oluşan sahilde çok büyük bir complex tir.

Zaitunay Bay
Hamra

Hamra

.Batı Beyrut'ta yer alan ve 19. yüzyılın sonlarından beri var olan Hamra, çok hareketli bir bölgedir ve akşam eğlenceleri için en popüler merkezlerden biridir. Başlangıçta Sünniler ve Ortodoks Hıristiyanlar tarafından mesken tutulmuş, günümüzde farklı dini ve etnik kökenlerden insanların bir karışımını cezbetmektedir, ayrıca hem kiliselerin hem de camilerin varlığı da bunu göstermektedir. Bu mali ve ticari alan, Beyrut'un İç Savaş sırasında varlığını sürdüren bir işgal olan entelektüel faaliyetinin merkeziydi. 2005'ten beri bölge barları ve restoranları kendine çekiyor; Başlangıçta sadece Hamra Caddesi'nde bulunanlar, şimdi tüm alana dağılmış durumdalar. Birçok konaklama mekanının yanı sıra Hamra Caddesi, iyi alışveriş fırsatları sunmaktadır.

Baalbek

Baalbek

Baalbek, Beyrut'un kuzeyinde, Bekaa Vadisi'nde, günümüz Lübnan'ında bulunan eski bir Fenike şehridir. MÖ 9000 gibi erken bir tarihte yerleşmiş olan Baalbek, antik dünyada gök tanrısı Baal'a ve Fenike dininde Cennetin Kraliçesi olan eşi Astarte'ye ibadet etmek için önemli bir hac yeri haline gelen yerdir.('Baalbek' adı Tanrı Baal anlamına gelir.Beyrut a 80 Km uzaklıkta ki yere ulaşım beyruttan kalkan otobüsler ile veya kalabalıksanız taksi ile gitmke hem ekonemik hemde zamandan kazanmış olursunuz.

MIM Mineral Museum

Mim Mineral Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi, Lübnan'daki başlıca arkeoloji müzesidir. Koleksiyon Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra başlamış ve müze resmi olarak 1942'de açılmıştır. Müzede, çoğu eski eserler ve Eski Eserler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kazılardan elde edilen ortaçağ buluntuları olmak üzere toplam yaklaşık 100.000 eser bulunmaktadır. Tarih öncesi çağlardan ortaçağ Memluk dönemine kadar uzanan yaklaşık 1300 eser sergilenmektedir.

Adres: Université Saint-Joseph Campus de L'innovation et du Sport (CIS),، Beirut, Lübnan

Saatler

Salı10:00–12:30, 14:00–17:30

Çarşamba10:00–12:30, 14:00–17:30

Perşembe10:00–12:30, 14:00–17:30

Cuma10:00–12:30, 14:00–17:30

Cumartesi10:00–12:30, 14:00–17:30

Pazar10:00–12:30, 14:00–17:30

PazartesiKapalı

Pigeon Rocks

Pigeon Rocks

Raouché sahilinde, Güvercinler Kayası (Raouché Kayası olarak da bilinir) adı verilen doğal bir dönüm noktası vardır. Beyrut'un en batı ucunda yer alan devasa nöbetçiler gibi duran iki büyük kaya oluşumu, hem yerel halk hem de ziyaretçiler için popüler bir destinasyondur.

Downtown Beirut

Downtown Beirut

Beyrut Merkez Bölgesi veya Centre Ville, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un tarihi ve coğrafi merkezidir. Beyrut şehir merkezi olarak da anılan bu bölge, "ülkenin canlı mali, ticari ve idari merkezi" olarak tanımlandı. Binlerce yıllık, geleneksel olarak iş, finans, kültür ve eğlencenin odak noktasıdır.

Jeita mağarası

Jeita Mağarası

Ortadoğu'nun en uzun mağarası olan Jeita Grotto, Beyrut'un yaklaşık 18 km kuzeyinde yer almaktadır. İki ayrı, ancak birbirine bağlı kireçtaşı mağarasından oluşur ve 9 km uzunluğundadır. Dünyanın en şaşırtıcı sarkıt ve dikit yığınlarından biri olan Jeita Grotto, Lübnan'ın gururu olarak kabul edilir ve Yeni 7 Doğa Harikası yarışmasında finalist olarak yer alır.Jeita Grotto, Lübnan'daki başlıca turistik yerlerden biridir ve bu nedenle ziyaretçiler için tren, teleferik, minyatür hayvanat bahçesi ve birçok heykel dahil olmak üzere çok sayıda ek özellik geliştirmiştir. El yapımı Lübnan ürünleri sunan çok sayıda hediyelik eşya dükkanının yanı sıra geleneksel Lübnan mutfağı sunan birkaç restoran da bulunmaktadır.

Jeita Grotto'ya Nasıl Gidilir?
Jeita Grotto'ya ulaşmanın en iyi yolu Beyrut'tan arabayla gitmektir. Mağaralar Beyrut'un sadece 18 km kuzeyindedir.
Başka bir seçenek de Dawra'dan Beyrut-Jounieh karayolu üzerindeki Jeita sapağına bir minibüs binmek olabilir. Burada, sizi Jeita Grotto'ya kalan 3 mil (5km) kadar götürebilecek taksiler bekliyor. Alternatif olarak, doğrudan Beyrut'tan taksiye binebilirsiniz.

Harissa

Harissa Meryem Ana Kilisesi

Harissa kelimesi, Arapça ve İbranice'de keskin bir bıçak, bıçak, herhangi bir kesici alet veya ayrıca dik bir kenar anlamına gelen Haras kelimesinden gelir. Bu da köyün bulunduğu tepenin doğasına, köylülerin “Roueiss” adını vermesine tekabül ediyor. Bu nedenle, bazı tarihçiler, eski Sami kelime harissa'nın Arapça'da dik kenarlı yüksek bir tepe anlamına gelen roueiss anlamına geldiğine inanıyor.Bu anıta  taxi ile yada  otobüslerle gelebilirsiniz.Teleferik istasyonundan Alacağınız bilet ile 15 dakilalık bir tırmanıştan sonra Muhteşem manzara ile  başbaşa kalabilirisniz.

Lübnan Gece hayatı

Beyrut  Gece Hayatı

Orta Doğu'nun biraz beklenmedik "Parti Başkenti" unvanına ulaşan Beyrut  Yaz, şehrin esintili teraslarının eğlence düşkünleriyle dolduğu ve havuz kenarlarının şezlonglarla dolup taştığı ana parti mevsimidir. Eylem genellikle şafağa kadar devam eder ve güneş ışığının ilk ışınlarından sonra da devam eder.

bottom of page