top of page

BRATİSLAVA GEZİ NOTLARI

Slovakyada  Ne yenir Ne İçilir ?

 

Et tüketmeyi seven kişiler için Slovakya mutfağı son derece uygun olmakla birlikte . Ülkede kuzu eti pek tüketilmez, domuz eti, biftek ve tavuk eti sıklıkla tüketiliyor. Et yemeğinin yanında ise kırmızı ya da beyaz şarap en çok tüketilen içkiler arasında bulunuyor.

Bratislavalıların ünlü içkisi Sljivovica adını verdikleri Erik Rakısıdır.Rakı ile hiçbir alakası yoktur  kimi yerlerde "rakija" dendiği için bu isimle anılır. Rengi rakıdan biraz daha koyu, ev yapımı olanı makbuldür. fabrikalarda üretimi çok azdır. alkol miktarı değişkenlik gösterebilir Buda ev yapımı olduğu içindir.Otururken hiç farkına varmassınız ayağa kalktığınızda ne kadar çarpıldığınızı farkedersiniz.

Bratislava  da Ulaşim

Aslına bakılırsa Bratislava Şehir küçük ve tüm tarihi ve turistk yerler bir arada olduğu için Vasıtaya çok ihtiyacınız olmayacaktır.Yine de Topluma taşıma Kullanmak isterseniz Şehir içinde otobüs ,tramway ve troleybüsler Bulunmaktadır.Ana Tren İstasyonu Hlavna Stanica ve diğer ana Meydan Hodzova Namestie bu noktalardan şehrin diğer yerlerine gitme şansınız vardır.Bratislava city card alabilir bazı müzelere bu kartla girebilirsiniz Bu kartı havalimanından ve Kiosklardan temin edebilirsiniz.

Tren istasyonundan havalimanına  1-2 nolu tramway  ile gidebilirsiniz.

Slovakyaya Ulaşım

Slovakyaya istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadır.Eğer Bratislavaya uçuş bulamadıysanız Viyanaya Uçup Oradan Bratislavaya geçebilirsiniz.(70km)

 

Bratislavada Konaklama

Bratislavada  her bütçeye uygun oteller hosteller ve konuk evleri mevcut fakat bratislava genellikle viyana üzerinden gidilen bir şehir olduğu için Konaklma Orada yapılır.

BRATİSLAVADA  GEZİLECEK YERLER

Bratislava da Gezilecek Yerler listesi

 

  1. Bratislava Kalesi

  2. St. Martin Katedrali

  3. Old Town

  4. St Micheal Gate & Street

  5. Church of St. Elisabeth

  6.  Grassalkovich Sarayı

  7. Primate Sarayı

  8. Slavin Anıtı

  9. Bratislava City Museum

Bratislava

Slovakya şimdilerde dağılmış olan eski Çekoslovakya ülkelerinden biridir. Orta Avrupa’da yer alan ülkenin toprakları büyük oranda dağlarla kaplıdır. Karpat dağları ise Slovakya yüzey şekillerine biçim verir. Ülkenin en yüksek noktası Tatra dağında bulunan Gerlachovka doruğudur. Akarsu konusunda şanslı bir pozisyonda olan Slovakya’nın başlıca akarsuları ise Vah, Hron, Hornad, Bodrog, Pograd, Tuna ve Morala’dır. Ülkenin güney batı ve güney doğu kesimlerinde Michalovca ve Tuna ovaları bulunur. Denize kıyısı olmayan bir ülke olan Slovakya karasal iklimin yoğunluğu altındadır. Sert ve soğuk geçen kış ayları ovalara yaklaştıkça nispeten yumuşar.

 

işçi.jpg

Vize

Bratislavaya Schengen vizesi ile girilmektedir.Yeşil Pasaport sahipleri 90 gün vizeden muaftır.

bottom of page