top of page

 KOPENHAG GEZİ NOTLARI

KOPENHAG a Ulaşim

kopenhag a en iyi Ulaşım Havayolu ile yapılmaktadır.İstanbuldan 3.5 saatlik bir  Uçuşla direkt Uçuşlar mevcuttur.Farklı Ülkeler üzerinden gitmek için de farklı Kombinasyonlar kullanabilirsiniz.

Kopenhag da Şehir içi ulaşım Oldukça gelişmiştir.Tren.Otobüs,Metro ,Feribot gibi  Eğer kopenhag Uzun ca Bir süre Kalacksanız Copenhag Cartı almak en mantıklı iş olacaktır.Bu Kart ile Bir çok müze ve Toplu taşıma araçlarında daha hesaplı Olacaktır.Toplu Taşıma araçları 24 saat hizmet vermektedir.Havalimanındanda şehre ulaşmak sadece 20 dakikikadır.Tren istasyonuna geldiğinizde kendinizi nerdeyse şehrin göbeğinde bulursunuz.

Şehirde Ayrıca 400 km lik bisiklet parkuru bulunmaktadır.Bisiklet kullanımı ço yaygın bir şehir olup buna şehre gelen turistlerde katılmıştır.

KOPENHAG da  Ne yenir?

Danimarkada yemek kültürü kahvaltı ile başlar Güne sağlıklı ve güçlü başlarlar.Kahvelerini küçük Danimarka pastaları ile içerlerki keyif o biçimmm.

 

 Danimarka’da Smorrebrod öğle yemeğinde tercih edilen bir yiyecektir.

Genellikle çavdar ekmeğinin üzerine tereyeğ sürülerek vede üzerine çeşitli kombinasyonlarda yiyecekler konarak öğle yemeğini kurtarmaya yönelik bir sandviç türüdür.(Dilimlenmiş yumurta,karides,et,sebze vs)

Ayrıca pazarlarda Waffle türü şekerli bir çok pasta kek satışını görebilirsiniz.

iskandinav ülkesi olması sebebi ile Denizmahsulleri ağırlıklı yemekleri tüketmektedirler.

.

istakoz.jpeg

KOPENHAG da  Konaklama

Şehirde her bütçeye uygun 5 yıldızlı otellerden hostellere kadar konaklama için tesisler mevcuttur.Konaklama yerleri genellikle Şehir merkezindedir.Ulaşım açısından da seyahat severler çok rahat etmektedirler. 

KOPENHAG da GEZİLECEK YERLER

amalienborg-palace-copenhagen.jpg
Amalinborg Sarayı
indir.jpg
Cristianborg Sarayı
copenhag.jpg
Faydalı Bilgiler Ve Vize
Night Clup.jpg
Kopenhagen Gece Hayatı
GI_541317982_Stroget_PedestSt.jpg
Stroget Caddesi
marmeid.jpg
Küçük Deniz Kızı Little Mermaid
indir (1).jpg
Tivoli Bahçeleri
nyvan.jpg
Nyhavn
Amelinbor Sarayı

Kopenhag Stroget Caddesi ve  Alışveriş

Şehrin en canlı hareketin bol cıvıl cıvıl bir sokak trafiğe kapalı yaklaşık 3 km lik bir cadde aklınıza gelen Her marka Çocuklar için gençler için her bütçeye her kesime hitap edecek mağazalar Hediyelik ürün dükkanları  oyun salonları gibi tüm Aktivileri  yapabileceğiniz bir cadde .Ayrıca her köşe başında bir müzik grubu sokak müzisyenlerini görmek mümkün.

KOPENHAG,

Copenhag dünyanın en muıtlu yaşadığı şehir olarak anılmaktadır.Refah seviyesi çok yüksektir

Kopenhag Amelienborg Sarayı

Danimarka kraliyet ailesinin kışlık sarayı olarak kullanılan ve inşaatı 1760 yılında tamamlanan Amalienborg Sarayı-Danimarka Kopenhag’da bulunmaktadır. Rococo tarzındaki mimarisi ile Amalienborg Sarayı-Danimarka 4 ana binadan oluşan bir yapı olarak karşılaşılan ve dönemin kraliyet ailesi dışında bir çok asil aileye de konaklama imkanı sunulan bir saray olarak hizmet vermektedir. Zamanın önemli diplomatik ve milli tüm görüşmelerinin de gerçekleştirildiği bu şahane eser günümüzde koruma altına alınarak bir müze haline getirilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. 4 ana binanın çevrelediği bahçede 5. Kral Frederick’in görkemli heykeli yer almaktadır. Bu saray ilk inşası sırasında 4 asil hane için hazırlanmış fakat 1794 yılında meydana gelen bir yangın sonucu tamamen yanan bir binanın tamiri ve yaşanan manevi kayıplardan sonra Danimarka’nın kraliyet ailesi tarafından satın alınarak kışlık saray olarak yeniden düzenlenmiş, bunun sonucunda da aile kış dönemlerini bu sarayda geçirmeye başlamıştır. Sarayın mimarı Nicolai Eigtved olarak kayıtlara geçmiş ve eseri yüzyıllarca konuşularak namı günümüze kadar gelmiştir.

Stroget
Deniz Kızı

 Küçük Deniz Kızı Heykeli

Küçük Deniz Kızı masalı Dünya’ca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmış.Deniz Kızı Heykeli; Danimarkalı Carlsberg Ailesi tarafından 1913 yılında heykeltraş Edvard Eriksen’e yazar Andersen’in anısına yaptırılmış.Heykelin 1964 yılında orijinal kafası çalınmış ve hiçbir zaman bulunanamamış. Bir kere de kırmızıya boyanmış.

Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri

Tivoli bahçeleri Özellikle Çocuklu ailelerin gideceği eğlence için Ne düşünülmesi gerekiyorsa hepsi düşünülmüş.Tam bir Panayır alanı Konserler Dönme dolaplar, Uçan Sandalyeler gibi.Aynı zamanda 30 adet restaurant bulunmaktadır.Giriş ücretlidir.

 Kişi başı 220 DKK vererek limitsiz seçenekten satın alıyoruz.Her türlü aktiviteye katılabiliyorsunuz Yoksa her birine binmek için 25,50,75 DKK arasında değişen ücret vermek gerekiyor . 

Cristianborg sarayı

Christiansborg Sarayı

 

Christiansborg Sarayı, Danimarka Parlamentosu, Devlet Bakanlığı ve Yüksek Mahkeme'ye ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak, sarayın bazı kesimleri hala kraliyet ailesi tarafından çeşitli etkinlik ve seremoniler için kullanılmaktadır.Bu alanda inşa edilen ilk sarayın tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. Fakat bu saray yakılmış ve hemen sonrasında yerine dikilen keza iki saray da öyle. Mevcut saray ise 1928 yılında tamamlanmış ve kraliyet konutu olarak tasarlanmıştır. Ancak Kral hiçbir zaman burada yaşamamıştır. Yapının mimarisi neo-barok ve neo-klasik tarzlarının karışımından oluşmaktadır.

Sarayın güney kanadında Parlamento bulunurken, Kraliyet Resepsiyon Odaları, Yüksek Mahkeme ve Başbakan'ın ofisi kuzey kanatta yer almaktadır. Sarayın bazı kesimleri rehberli turlar eşliğinde halka açıktır ve önceden rezervasyon yaptırmanız gerekli değildir. Kraliçe'nin goblenlerinin yer aldığı Kraliyet Resepsiyon Odaları'nın en büyüğü olan Büyük Salon'u incelemeyi unutmayın.

Nyhavn

Nyhavn

 

Kopenhag’a giden hemen hemen herkesin ziyaret ettiği yerlerden birisi olan Nyhavn Kanalı, rengarenk evleri ile Görülesi bir eğlence mekanıdır.

Kral 5. Christian zamanında 1670 ile 1673 yıllarında Danimarka – İsveç Savaşı’nda ele geçirilen savaş köleleri çalıştırılarak yapılmıştır.

Kanalın kuzey tarafında tek sayılı evlerin bulunduğu tarafta parlak renkli evleri görebilirsiniz. Cadde 9 numaradan 1681 numaraya kadar uzanıyor. Güney tarafındaysa Charlottenborg Sarayı gibi tarihi binalar var.Eğlenme yemek ve Tekne turu yapacak ziyaretçiler burayı kullanılar


 

Faydalı Bilgiler

Kopenhag ile ilgili bilinmesi gerekenler

 

Kopenhag türkiye saati ile 2 saat geridedir.

 

Kopenhag Para birimi Danimarka kronu dur.

 

Resmi Dilleri Danca dır.Her Danimarkalı iyi derecede ingilizce Konuşur. 

Kopenhag da Acil durumlarda 112 hattını arıyorsunuz.Tüm Birimleri 112 yönetmekte.

 

Vize

Türk vatandaşları Umuma mahsus Pasaport sahipleri Schengen Vizesi Almak zorundalar.Yeşil pasaport Sahipleri vizeden muaftır.


 

Kopenhag Gece hayatı

 

Güneş doğana kadar dans etmek ya da arkadaşlarınızla sadece bir bira ya da bir kokteyl içmek isteyin, Kopenhag'ın herkese sunabileceği bir şeyler var. Renkli diskolardan Sadece Oturma barlarına ve havalı kulüplere kadar Her türlü eğlenceyi bulma şansınız Var.Sizlere Kopenhag da eğlenbileceğiniz bir kaç mekan ismi yazacağım.

  1. Mikkeller and Friends

  2. Brus

  3. Kølsters Tolv Haner

  4. Nørrebro Bryghus

  5. Brewpub København

  6. Søernes Ølbar

  7. Ølbaren


 

bottom of page