top of page

Zürich te Ulaşim

Zürih'e ulaşmanın en basit yolu, toplu taşıma araçları, tramvaylar, otobüsler ve trenlerle birlikte yürüyerek geliyor.

Zürih şehrinde, yaklaşık 300 metre aralıklarla bir otobüs veya ZVV tramvay durağı bulacaksınız. Çeşitli duraklarda, takvim bilgilerini, sonraki bağlantıları, bölge haritasını ve bilet makinesini de göreceksiniz.. Çeşitli saat dilimlerinde 1 saat veya Gün Kartları için bilet satın alabilirsiniz. Zürih şehri, Zone 121'in Havaalanı bölümünün Zone 110'ün bir parçasıdır. Biletler düzenli olarak kontrol edildiğinden her zaman biletinizi yanınızda taşımanız gerekir.

Day Cards yerine Zürich Card mükemmel bir alternatiftir.

Bu, tüm bilet makinelerinde bulunur ve bilet makinelerinden birinde onaylama (damgalama) yapıldıktan sonra Bölge 110, 111, 112, 121,140,150,154'te 24 veya 72 saat boyunca sınırsız seyahat için geçerlidir.

Cuma ve cumartesi günleri gece baykuşları için gece yarısı trenleri ve S-Bahn tren güzergahları, gece ağında (Nachtnetze) sabah 09: 00'dan 09: 00'a kadar yolculuk devam etmektedir..

​​

Zürich e Ulaşım

Zürihw istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadır.THY Yaklaşı2 saatlik lık uçuş ile Zürich Havalimanına Ulaşabilirsiniz.

 

ZÜRİH GEZİ NOTLARI

Zürich de  Konaklama

Zürichte da  her bütçeye uygun oteller hosteller bulunmakta temalı üst katagori otelleri de mevcuttur.Old city de otel rezervasyonu yaparsanız sehri çok rahat dolaşabilirisiniz.

Lİndenhof

İSVİÇRE de GEZİLECEK YERLER

İsviçre  Hakkında

 

İsviçre Konfederasyonu, 26 kantondan (üye ülkeler) oluşan federal bir cumhuriyettir.Her kantonun kendi anayasası, yasama organı (meclis), hükümet ve mahkemeleri vardır. 

İsviçre'nin federal hükümeti, Ulusal Konsey (alt ev) ve Devlet Konseyi (üst ev) ile iki yönlü bir Federal Meclis (parlamento) yasama gücünden oluşur. 
Yedi kişilik bir yürütme organı olan Federal Konsey hükümetin ve devletin kolektif başkanı olarak görev yapıyor, yargı gücü İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi tarafından temsil ediliyor. 

Grossmünster

Grossmünster, İsviçre'nin Zürih kentinde olan Romanesk tarzı bir Protestan kilisesidir. Zürih'teki üç büyük kiliseden birisidir. Limmat Nehri kıyılarında bulunur.

Fraumünster:

Limmat'ın batı kıyısında bulunan yeşil çan kulesi ile Fraumünster Kilisesi, Zürih'in en önemli turistik yerlerinden biridir. Özellikle Marc Chagall ve Augusto Giacometti'nin cam pencereleri ünlüdür

Limmatquai:

Limmatquai - Zürih'in Tarihinin Moda ve Lezzet Lokumlarıyla Buluştuğu Yer

.Limmatquai, Bellevue ve Central arasında dolaşmaya, alışveriş yapmaya ve tadını çıkarmaya çalışmak en akıllıca bir aksiyon olacaktır.. Burada Grossmünster ve Wasserkirche kiliselerinin yanı sıra Rathaus (belediye binası) sizi şaşkına çevirebilir. Restaurantlar kafeler tarihi ambiyansı ile gerçek zürih i burada hissedebilirsiniz.. Şık dükkanlar, Rathaus yakınındaki keşfedilmeyi beklemektedir.

st-peters-church-504246_960_720.jpg

 St. Peter Kilisesi:

Aziz Petrus, İsviçre Zürich kentinin dört ana kilisesinden biridir.Üzerindeki saat avrupanın en büyük saatir  9 metre çapında olup görülmeye değer bir mesire yeridir.

Uetliberg:

 İsviçre'nin Zürih Kantonunda bulunan ve şehrin güneybatısını kapatan bir tepedir. Yüksekliği 873 metredir. Şehri ve Zürich gölünü tam tepeden gören güzel bir çok güzel bir manzaraya sahiptir.Aynı Zamanda balkonun ltında küçücük evler bulunmaktadır.Onunla ilgili bir kaç resim koyacam daha doğrusu göğsüm kabardı türk kardeşlerimiz orada bayrağımızı koymuşlar görüntü bizi çok sevindirdi.

Bahnhofstrasse

Zürich in en işlek ve alışveriş severlerin en sevdiği nokta  Dünyanın En ünlü markalarının ateş oahasına satıldığı caddede zaman geçirmek biraz pahalıya mal olabilir.Tüm isim yapmış yiyecek içecek istasyonlarını burada bulabilir  sallama siyah çayı 3 € iceceğinizide unutmayın derimm.

İsviçrede Ne yenir Ne içilir?

Yiyecek, malzemeler ve hazırlanma şekli ülkenin dört bir yanından büyük farklılıklar göstermektedir. Genel olarak, temel gıda maddeleri, süt, yoğurt, tereyağı ve tabii ki dünya çapında ünlü İsviçre peynirlerinin çok çeşitli ekmek (beyaz, tam buğday vb.), Süt ürünleri içerir. Ayrıca fasulye, havuç, karnabahar, patates, ıspanak gibi sebzeler de önemlidir. Sucuklar ve et - başta dana, sığır eti, domuz eti, tavuk veya hindi - pek çok farklı şekilde sunulmaktadır: ızgara, pişirilmiş, dilimlenmiş veya kesilmiş. Yan yemekler arasında patates kızartması, pirinç, patates ve farklı makarna çeşitleri bulunur. Meyveler tüm dünyadan temin edilebilir, yerel olarak yetiştirilen meyveler elma, armut, üzüm ve kara meyveler, yaban mersini, ahududu, kırmızı kuş üzümü ve çilek gibi farklı meyveler içerir. Son olarak, İsviçre'nin dünyaca ünlü olan ikinci tür gıda da dahil olmak üzere çok sayıda tatlı var: İsviçre çikolatasını sakın unutmayın.

İsviçre'de kahvaltı genellikle ekmek, tereyağı veya margarin, marmelat veya bal, belki bir miktar peynir veya tahıl, ayrıca süt, soğuk veya sıcak çikolata, çay veya kahve içerir. 
Öğle yemeği sandviç ya da birchermüesli kadar basit olabilir ya da tam bir yemek olabilir. 
Öğle yemeğinde insanların neye sahip olduklarına bağlı olarak, akşam yemeği tam bir ana yemek ya da sadece bir parça ekmek, peynir, belki biraz kurutulmuş et veya hafif hafif bir yemek olabilir. 
İçecekler, bol miktarda bira ve şaraplar ,en çok bilinen uluslararası markalarla birlikte bazı yerel ürünler dahil çeşitli alkolsüz içeceklerden oluşur. Sıcak içecekler, çay ve kahvenin çok çeşitli tatlarını içerir.

Geschnetzeltes

Swiss Chocolate

Macaron

Zürich Gece Hayatı

Zürich Gece eğlenceleri için Çok mekan bulunmaktadırYaklaşık450-500 civarında bar-cafe gece clup vardır.Her zevke uygun Her yaş hitap eden mekenlarıda bulmak Mümkün .Müzikseverler içinde Cazdan tekno müziği klasik den Alaturka müziği kadar geniş eğlence yelpazesi sunmaktadır.

Faydalı Bilgiler

Ambulans:144

itfaiye:118

Polis:117

 PARA BİRİMİ:

İsviçre para birimi İsviçre frangıdır.CHF

 

SAAT:

Türkiye saati ile isviçre ile  arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır.İsviçre türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi yazışma dili Almanca.Bunun yanında framsızca,italyanca ve ingilizce de azımsanmıyacakmkadar konuşulmaktadır.

Vize

İsviçre  Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

bottom of page