top of page

KUALA LUMPUR  GEZİ NOTLARI

Kulala lumpur da şehir içi Ulaşim

Kuala Lumpur Toplu Taşıma, bu bölgedeki en modern ulaşım sistemlerinden biri haline geldi. Bu şehrin çeşitli bölgelerine ve çevresine rahat ve hızlı erişim sağlayan kapsamlı bir otobüs, taksi, monoray, hafif raylı sistem ve banliyö trenleri ağına sahiptir.

KL Sentral, Hafif Raylı Transit trenlerine, KTM trenlerine, Rapid KL otobüslerine, ERL'ye binebileceğiniz ve hatta yolcu ve bagaj check-in'inizi yapabileceğiniz Kuala Lumpur'daki ulaşım sisteminin ana merkezidir. En son eklenen Subang Skypark Hattıdır.

Hafif raylı sistem, dakik olması ve seyahat maliyetinin makul olması nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Kendi parkuru olduğu için yolculuk süresi, hafta içi neredeyse her gün meydana gelen trafik sıkışıklığından etkilenmez. Çalışma süresi sabah 6'dan akşam 23:45'e kadardır. Tren aralığı, yoğun saatlerde 3-5 dakika, yoğun olmayan saatlerde 5-8 dakikadır.

Kelana Jaya Hattı, Gombak'taki Putra Terminali'nden Putra Tepeleri'ne kadar uzanır. KLCC, Ampang Park veya Bangsar'a gitmeyi düşünüyorsanız, bu hattı kullanmanız gerekir.

Kuala Lumpur şehrine ve çevresine hizmet veren birçok otobüs var. Tüm otobüsler klimalıdır.

Zaman için acele etmiyorsanız, bir taksiye binmekten çok daha aşağıda, varış noktanıza bağlı olarak RM1+'dan Rapid KL otobüsleriyle Kuala Lumpur şehrini dolaşın. KL'nin kenar mahallelerinden, doğrudan otoyolları kullanarak Kuala Lumpur'daki Pasar Seni'ye giden birkaç seçilmiş rota vardır. Şehirde devlet tarafından sağlanan ücretsiz servisler GOKL'dur. Buradaki rotalara bakın.

Kuala Lumpur Toplu Taşıma - Taksiler

Şehirde binebileceğiniz birçok taksi var ve 24 saat hizmet veriyorlar. Taximetre açılış oranı 3 RM'dir ve her 115 metrede 0,10 RM ücret alınır.

Trafik sıkışıklığına yakalanan taksiler için ücret, ilk 3 dakika için 3,00 RM ve sonraki her 21 saniye için 10 sent olacaktır.

KUALALUMPUR GEZİLECEK YERLER

Malezya  Hakkında Bilgi

Malezya Tarihinin Özeti
Malezya tarihinin MS 1400 yıllarında Malakka Sultanlığı'ndan başladığı söylenir. Görkemi zamanında, Saltanat Toprakları, Malezya Yarımadası ve Sumatra'nın Doğu Kıyısının çoğunu kapsıyordu. Malacca, Doğu Asya ile Orta Doğu'nun buluşma noktası olan stratejik konumu nedeniyle görkemli bir Hükümet olarak ortaya çıktmıştır . Bu durum Malacca'nın özellikle Güneydoğu Asya'da baharat ticareti için önemli bir ticaret merkezi olarak ortaya çıkmasına izin vermiş. İslam, ortaya çıkan ve yaşayanların ana dini haline gelen ana dindi, çünkü Hükümdarın kendisi bu dine sahiptir

Nüfus Demografisi
Malezya nüfusu farklı ırk, din ve ırktan insanlardan oluşmaktadır. Malezyalıların en büyük grubu Malaylar, Çinliler ve Hintliler olmak üzere üç ana ırktan oluşmaktadır. Orang Aslı, Malezya Yarımadası'nın yerlileridir ve genellikle Negrito, Senoi ve Proto-Malay olmak üzere üç ana gruba ayrılır. Sabah'ın nüfusu 32 etnik gruptan oluşuyor ve ana etnik Kadazandusun, Sarawak nüfusu 27 etnik gruptan oluşuyor ve Iban ana etnik grup. 2015 yılında Malezya nüfusunun önek verileri 30.995.700'dür ve etnik kökenlere göre dağılım aşağıdaki gibidir: Bumiputera - 19.150.900 (%61.8); Çince - 6,620,300 (%21,4); Hint - 1.988.600 (%6.4); Diğerleri - 270.700 (%0,9) ve Malezya'da Yerleşik Olmayanlar - 2.965.300 (%9,6). 2015 yılında canlı doğumlar 2014 yılına göre %1,4 düşüş kaydetti. 2015 yılında 0-14 yaş grubundaki nüfus %24,9; 15-64 yaş %69.2, 65 yaş ve üzeri ise %5.8'dir..

Resmi dil
Anayasanın 152. Maddesi, resmi dil olarak bilinen Malay dilinin, işlevleri ve ulusal dil olarak rolü konusunda tartışılmaz bir dil olduğunu açıklamaktadır. Malay dilinin resmi dil olarak konumu, 1967 Ulusal Dil Yasası ile daha da istikrar kazandı. Bir bilgi dili ve öğretme ve öğrenme ortamı olarak önemi, aynı zamanda 1961 Eğitim Yasası'na (1996'da revize edilmiş) yol açmıştır. Ama aynı zamanda Malezya'daki diğer ırklar tarafından kullanılan diğer diller, Çinliler tarafından Mandarin ve Hintliler tarafından Tamilce gibi kullanmakta serbesttir. Bunun dışında İngilizce, ülkedeki ticaret ve sanayi sektöründe hala dile hakimdi. Malezya Hükümeti ayrıca halkını özellikle turizm ve uluslararası ticarette diğer uluslararası dilleri öğrenmeye teşvik eder..

Malezya din

Anayasa'nın 3. maddesi, “İslam Federasyonun dinidir, ancak diğer dinler de Federasyonun herhangi bir yerinde güvenli ve barışçıl bir şekilde uygulanabilir” diyor. Din Özgürlüğü ile ilgili 11. madde ise, “Herkes kendi dinini açıklama ve uygulama ve (4). fıkraya tabi olarak kendi dinini geliştirme hakkına sahiptir” der. Bu, Malezya İslam'ı resmi din olarak ilan etse bile, çeşitli soy ve inançlardan oluşan Malezya halkının inançlarını yaşamakta özgür olduğu anlamına gelir. Bu özgürlük, ırklar arasında güçlü bir birliği şekillendirir ve bu, Malezyalıların elde ettiği barışçıl ortam tarafından kanıtlanmıştır

.Para birimi


Malezya Ringgiti, MYR kodlu Malezya para biriminin para birimidir. Ringgit'in RM100, RM50, RM20, RM10, RM5, RM1 ve 50 sen (cent) jetonlarının yanı sıra 20 sen, 10 sen ve 5 sen jeton değerinde banknotları vardır. "Ringgit" adı, eski zamanlarda yaygın olarak kullanılan İspanyol gümüş parasından türetilmiştir. Ağustos 1975'ten bu yana, “Ringgit” adı, Malezya para birimi için resmi olarak kabul edildi. Daha önce para, İngilizce'de dolar ve Malayca'da ringgit olarak biliniyordu. Ancak “$” sembolü 1993 yılında “RM” olarak değiştirilene kadar kullanılmaya devam etmiş ve günümüze kadar da kullanılmaya devam etmiştir.

The_Petronas_Twin_Towers_in_Kuala_Lumpur_(Malaysia).jpg
Petronas Towers
Menara_By_Night_2012.JPG
 Menara KL Tower
Central-Market-1s.jpeg
Central Market 
masjid-jamek-kuala-lumpur.jpg
Masjid Jamek
sri maha.jpg
Sri Mahamariamman Temple
indir.jpg
Suria KLCC
perdana-botanical.jpg
Perdana Botanical Garden
batu caves.jpg
Batucaves
merdeka.jpg
Merdeka Meydanı 
chine town.jpg
Chinetown
1280px-Sultan_Abdul_Samad_National_Day.jpg
Sultan Abdul Samad Binası
jalan-alor.jpg
Jalan Alor
vize.jpg
Vize 
night life.jpg
Kualalumpur Gece Hayatı
Petronas Towers

Petronas Towers

Petronas Kuleleri 1998'de tamamlandığında, CTBUH tarafından resmi Dünyanın En Yüksek Binası olarak ilan edildi.
452 metre ile Petronas Kuleleri, 1974'ten bu yana 25 yıldır Dünyanın En Yüksek Binası ünvanını elinde tutan Chicago'daki Sears Tower'ın 442 metrelik rekorunu kırdı. İkiz kulelerin tepesinde iki kule veya doruk olarak bilinen, İslam mimarisinin ortak özelliği. En yüksek kullanılan kat 375 metre yükseklikte 88. kattır.

İkiz kuleler, 2004 yılında Taipei 101'in onları geçtiği zamana kadar 6 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası olarak kaldı. Bununla birlikte, bugün itibariyle hala dünyanın en yüksek ikiz kuleleri ve en az 5 yıl veya 10 yıl veya daha uzun bir süre daha, diğer yapılar tarafından ne zaman geçileceğini kimse bilmiyor, çünkü şu anda hala hiçbir şey yok. daha yüksek ikiz kuleler için bir teklif, inşa edilmek şöyle dursun, teklif edildi ve onaylandı. Dubai, dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olmayı hedefleyen bir proje önermişti, ancak bu teklifin yerini 2020 yılına kadar 1300 metreye inşa edilmesi tasarlanan Dubai Creek Tower aldı.

 . 

Batucaves

Batucaves

Batu Mağaraları, Malezya Yarımadası'ndaki kireçtaşı mağaraları kompleksi. Mağaralar ülkenin en büyük turistik yerlerinden biridir ve Tamil Hinduları için bir hac yeridir. Adını yakınlarda akan ve Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'un 7 mil (13 km) kuzeyinde bulunan Sungai Batu'dan (Batu Nehri) alırlar. Mağaralar, 1878 yılına kadar yerel halk dışında çok az biliniyordu. Amerikalı doğa bilimci William Temple Hornaday, varlıklarını daha geniş dünyaya açıkladı. Malaya'daki (o zamanki adıyla) Tamil Hindu topluluğunun liderlerinden K. Thamboosamy Pillay, 1891'de mağaraların içine bir tapınak inşa etti. geleneksel olarak tanrı Murugan tarafından kullanılan vel veya mızrak ucu. Murugan'a adanmış Tamil Hindu festivali Thaipusam, ilk olarak 1892'de sitede kutlandı ve şimdi yüz binlerce hacıyı çeken önemli bir etkinlik.haline gelmiltir.

Menara KL Tower

 Menara KL Tower

KL TOWER, dünyanın yedinci, Güneydoğu Asya'nın en yüksek telekomünikasyon kulesidir. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'un kalbinde yer alan ve 421 m yükseklikte bulunan, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan Kültür, Macera ve Doğa deneyiminin eşsiz bir karışımını sunuyoruz. Malezya, geleneksel gelenekler, ağız sulandıran lezzetler ve benzersiz normlar ve uygulamalar dizilerini içeren çeşitli din ve ırkların Kültür eritme potası olarak dünya çapında ün kazanmıştır. Yıl boyunca KL Tower'da düzenlenen heyecan verici kültürel etkinlikler ve yetenekli kurum içi kültür topluluğumuz tarafından günlük olarak gerçekleştirilen geleneksel danslar sayesinde, giriş kapımıza ayak bastığınız andan itibaren unutulmaz bir Malezya deneyimi yaşayabilirsiniz! Macera ve adrenalin dolu aktiviteler arayanlar için KL Tower, World Basejump Center olarak bilinir. Kule, 1999'dan beri en uzun süredir devam eden kentsel BASE (Bina, Anten, Açıklık, Dünya) etkinliğine ev sahipliği yaptı ve şu anda türünün dünyadaki en büyük etkinliği. Bu sizin için çok aşırıysa, Gözlem Güvertesi'nin konforunda yerden 276m yükseklikten Kuala Lumpur silüetinin nefes kesici manzaralarını deneyimleyin. Yerde olmaya meyilli olanlar için, tropik bir yağmur ormanında yürüyüşe çıkın ve yalnızca Malezya'da bulunan çeşitli flora ve faunayı deneyimleyin.

.

Merdeka Meydanı

Merdeka Meydanı 

Dataran Merdeka veya Bağımsızlık Meydanı olarak da bilinen Merdeka Meydanı, tüm Malezyalılar için tarihi değer taşıyan bir yerdir. Meydan aslında 100 metre yüksekliğinde bir bayrak direğinin dikildiği bir çim alan. Peki bu alan ve bayrak direği sakinleri hakkında bu kadar önemli olan ne? Dünyanın en uzun bayrak direği, 31 Ağustos 1957'de ülkenin İngilizlerden bağımsızlığını simgeleyen Malezya bayrağının çekildiği noktaya dikildi. Merdeka Meydanı'nı ziyaret etmek için en iyi zaman, Malezya'nın bağımsızlığının yıldönümüdür, çünkü her yıl orada Ulusal Gün geçit törenlerini yakalayabileceğiniz zamandır. Üniformalı kuvvetlerin ve ulusal organların geçişini, ardından kültürel performansları ve renkli şamandıra alaylarını izleyin. Bunun yerine başka zamanlarda ziyaret ediyorsanız, neredeyse tüm yıl boyunca açık hava konserleri ve karnavallar gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığı için Merdeka Meydanı'nda size sunacak etkinlikler de var. Ayrıca genellikle uluslararası maratonların başlangıç ​​ve bitiş noktalarıdır. Bazen kriket maçları için bile bir mekandır..

Central Market

Central Market 

 Central Market Kuala Lumpur, şehrin kalbinde yer alan Malezya kültür, sanat ve zanaat merkezidir. Önemli bir tarihi değere sahip bir bina olan Central Market Kuala Lumpur, 1888'de inşa edilen bir ıslak pazar olarak başlangıcından turistler, alışveriş yapanlar ve sanatseverler için keyifli bir destinasyona kadar çok yol kat etti.
 
Bugün, Kuala Lumpur Merkez Pazarı, ziyaretçilerine sadece bir perakende deneyiminin tadını çıkarabilecekleri benzersiz bir alışveriş fırsatı sunan, aynı zamanda harika bir görsel muamele ve bir bakışta Malezya mirası ve mimarisinin takdirini sunan bir miras deneyimi sunan, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur

Chinetown

Chinetown

Kuala Lumpur'daki Chinatown, şehrin en sevdiğimiz bölgesi. Evet, bazı yerlerde kirli ve bazen aşırı kalabalık olabilir, ancak her zaman hareketli bir turist atmosferi ve Kuala Lumpur yerel yaşamının karışımı, burayı ziyaret etmek veya kalmak için çekici bir alan haline getiriyor. Kalabalık pazarlar, sokak mutfakları ve eski mimari, bu sokakları bu kadar çekici kılan şeylerdir ve Çin Mahallesi Kuala Lumpur'da birden fazla ziyareti garanti edecek pek çok şey vardır.

Chinatown, her ay açılan yeni moda kafeler ve lokantalar ve bazı eski Çin binalarının yenilenip modern, temiz otellere dönüşmesiyle bir değişim döneminden geçiyor. Ancak bölge, her zaman olduğu gibi cazibesini koruyor ve şehirdeki en ucuz yiyecek ve konaklama olanaklarından bazılarını sunuyor.

.

Masjid Jamek

Masjid Jamek

Masjid Jamek, Sungei Klang ve Sungei Gombak nehirlerinin birleştiği yerdedir. Tam bu yerde Kuala Lumpur'un tarihi başlamıştır.
Cami 1907 yılında inşa edilmiş ve 23 Aralık 1909'da Selangor Sultanı tarafından resmi olarak açılmıştır. Jamek Kuala Lumpur Mescidi, KL'deki en eski camidir.
Burası, Kuala Lumpur'un ilk yerleşimcilerinin kulübelerini inşa ettiği Kuala Lumpur'un tarihi için tam da nokta. 1850'lerde, erken madenciler ekipmanlarını ve erzaklarını buraya boşaltırdı. Daha sonra, kalay için kazacakları Ampang'a giden orman yolunda yürürlermiş
Masjid Jamek, 1965 yılında tren istasyonunun yakınında inşa edilen Ulusal Cami'ye kadar Kuala Lumpur'un ana camisiydi.
Bayındırlık ve Araştırma Departmanında mimari asistan olan Arthur Benison Hubbock, ilgisini çeken ve Hindistan'ın Moğol mimarisinden ilham alan Arthur Benison Hubbock tarafından tasarlanmıştır.

Sultan Abdul Samad Binası

Sultan Abdul Samad Binası

Bağımsızlığın Sembolü
Kuala Lumpur'daki en ikonik yapılardan biri, Dataran Merdeka'nın önünde bulunan Sultan Abdul Samad binasıdır. 1890'larda inşa edilmiş ve o sırada hüküm süren padişahın adını almıştır.

Binanın mimarisi kendine özgü bir Mağribi tasarımına sahiptir ve saat kulesi K.L.'nin kendi Big Ben'i gibidir.

Malezya'nın İngiliz yönetiminden bağımsızlığının 31 Ağustos 1957'de ilan edildiği yer Sultan Abdul Samad binasının karşı karşıya olduğu Dataran Merdeka'daydı. ama şimdi Bilgi, İletişim ve Kültür Bakanlığı'na ev sahipliği yapıyor.

Malezya'nın Bağımsızlık Günü ve Yeni Yıl kutlamaları, göz kamaştırıcı havai fişek gösterileriyle genellikle burada yapılır.

.

Sri Mahamariamman Tapınağ

Sri Mahamariamman Tapınağı

Sri Mahamariamman Tapınağı 1873 yılında K. Thamboosamy Pillai tarafından kuruldu ve başlangıçta Pillai ailesi tarafından özel bir tapınak olarak kullanıldı. Aile tapınağı 1920'lerin sonlarında halka açtı ve sonunda erken Hintliler için önemli bir ibadet yeri haline geldi. göçmenler ve şimdi önemli bir kültürel ve ulusal miras. Bu Sri Mahamariamman Tapınağı, Malezya'daki en eski işleyen Hindu tapınağıdır..

Jalan Alor

Jalan Alor

Jalan Alor, temelde Bukit Bintang'daki atmosferik, klimalı Çin deniz ürünleri restoranlarından oluşan bir şerittir. 250 metre uzunluğundaki bu yürüyüş yolunun her iki yanı da plastik masa ve sandalyelerin yola döküldüğü seyyar satıcı tezgahlarıyla dolu.

Kuala Lumpur'un yerel mutfağının kültürel kalbi olarak adlandırılan Jalan Alor'da inanılmaz çeşitlilikte yemekler var. Mangalda etler, erişteler ve tatlıları oldukça uygun fiyatlara yiyebilirsiniz.


Konum: Bukit Bintang, Kuala Lumpur, Kuala Lumpur Federal Bölgesi, Malezya

Suria KLCC

Suria KLCC

Suria KLCC, Petronas İkiz Kuleleri'nin eteğinde bulunan 6 katlı bir alışveriş merkezidir. Suria KLCC, 300'ün üzerinde amiral gemisi mağazasıyla önde gelen bir alışveriş destinasyonudur. Alışveriş merkezi, Kuala Lumpur Şehir Merkezi, Kuala Lumpur, Malezya'da yer almaktadır.

Perdana Botanical Garden

Perdana Botanical Garden

Perdana Botanik Bahçesi, Kuala Lumpur şehir merkezindeki en büyük çiçek bahçeleri koleksiyonuna sahiptir. Öne çıkan özelliklerinden biri, yürüyüş yolları ve yapay fıskiyelerin yanı sıra 800 tür orkide ile yarım daire pergola ve kaya bahçesine sahip Orkide Bahçesidir.

Bir diğer görülmesi gereken yer, Malezya'nın ulusal çiçeğini tam çiçek açmış ve bir sömürge dönemi binası bulabileceğiniz Hibiscus Bahçesi. İçeride, Malezya tarihinde ebegümeci çiçeğinin tarihini ve önemini gösteren ilginç bir çay salonu ve bir galeri bulabilirsiniz.

Konum: Jalan Kebun Bunga, Tasik Perdana, 55100 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malezya

.

Kualalumpur Gece hayatı

Kualalumpur Gece Hayatı

Çok sayıda kulüp, pub, bar ve market ile Kuala Lumpur'daki gece hayatı bir ışık, renk ve ruh cümbüşü ile canlanıyor. Her zevke ve duyarlılığa göre hazırlanmış Kuala Lumpur gece hayatı, popüler neon gece kulüpleri, gösterişli ve gösterişli barlar, barlar ve beş yıldızlı otellerin üzerindeki lüks çatı barlarıyla dolup taşmaktadır. Bir kokteyli yudumlayın ve çatı katındaki bardan şehrin gürültüsünü izleyin, bir disko partisinde saçınızı açın ya da şehrin birçok gece pazarına uğrayana kadar alışveriş yapın - olasılıklar sonsuzdur!

Zouk Club Kuala Lumpur
436, Jln Tun Razak

Club Kyō KL
Gece kulübü
Mandarin Oriental Hotel Kuala, Basement 3

Envy Nightlife KL
Bukit Bintang St

TREC KL
438, Jln Tun Razak

The Basement Club KL
Jalan Yap Ah Shak

Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:999

Yangın:994

Polis:999

 PARA BİRİMİ:Malezya Ringgiti(MYR) 

SAAT:Malezya Türkiye'nin 5 saat ötesindedir

RESMİ DİL:Malayca

Vize

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza ülkeye girişlerinde 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı giriş vizesi ücretsiz olarak tatbik edilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

bottom of page