top of page

LİCHTENSTEİN GEZİ NOTLARI

Lichtenstein da Ulaşim

Hiç bir vasıtaya gerek kalmadan bir çırpıda gezebileceğiniz Dünya bankalar şehridir Lichtenstein.Buradan Diğer şehirlere gitmek için bir çok otobüs ve tren alternatiflerini bulabilirisiniz.

Lichteinstein nasıl gidilir.

Lichteinstein bir havalimanı yok komşu ülkelere yapılacak uçuşlarla zürich yada  almanyanın friedrichshafen kentinden trenle geçmek mümkün.

 

Lichteinstein da Konaklama

Lichteinstein da Çok yıldızlı oteller bulmanız zor gibi gözükmekle birlikte Küçük butik tarzı otellerde konaklama yapabilirsiniz.Şehri gezmek için 2 saat in yeterli olduğu bir durum için konaklama yapmadanda vaduzdan ayrılabilirsiniz.

LİNTENSTEİN da  GEZİLECEK YERLER

Lichteinstein  Hakkında

 

Adını Sanını Çok az duyduğumuz 160 km lik Minicik bir köy pardon devlet yani prenslik.Nufüsü 36000 

Ülkenin ekonomik durumuna gelince Çok zenginler.Satın alma gücü paritasına baktığınız zaman Gayrısafi milli hasılası en yüksek avrupa daki micro devletlerden birisidir.Yönetim biçimi ise Anayasal prenslik.

Lichtein steinde Ne yapılır Hediyelik eya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.Yeme içme konusunda Aç kalmayacak kadar Restaurant Bulunmaktadır.

Schloss Vaduz

Vaduz Kalesi veya Vaduz Şatosu Lihtenştayn Prensi'nin resmî olarak ikamet ettiği kale. Lihtenştayn'ın başkenti Vaduz, adını kaleden almaktadır. Vaduz şehrine hakimdir

Vaduz katedrali:

Limmat'ın batı kıyısında bulunan yeşil çan kulesi ile Fraumünster Kilisesi, Zürih'in en önemli turistik yerlerinden biridir. Özellikle Marc Chagall ve Augusto Giacometti'nin cam pencereleri ünlüdür

Sanat Müzesi:

Vaduz'sa bulunan kamuya ait sanat müzesidir. Müze binası İsviçreli mimar Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo tarafından Kasım 2000'de tamamlanmıştır. Müzede uluslarararası modern sanat çalışmalarının yanı sıra Lihtenştayn'a ait ulusal sanat çalışmaları da sergilenmektedir. 

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

itfaiye:118

Polis:117

 PARA BİRİMİ:

Lichteinstein birimi İsviçre frangıdır.CHF

 

SAAT:

Türkiye saati ile Lichteinstein ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır.Lichteinstein türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi yazışma dili Almanca.

Vize

Lichteinstein Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page