top of page

LİZBON GEZİ NOTLARI

Lizbonda da Konaklama

 Her yıl milyonlarca Turisti ağırlayan lizbon da konaklama için bir çok alternatif bulunmaktadır.Her bütçeye Hitap eden tesisleri bulmak mümkün Turistler genellikle şehir merkezi Baxia Commercia meydanı yakınlarında konaklamak isterler.

Lizbonda ne yenir ne içilir?

 

Portekiz toprakları 300 yıl boyunca farklı milletlere ev sahibeliği yapmıştır. bu nedenden dolayı çok uluslu bir mutfağa sahiptir.Portekiz’de balık ürünleri, deniz ürünleri, et, ekmek, patates, pirinç kullanılarak yapılan yemeklerden oluşmaktadır. Portekizliler özellikle Morina balığından yapılmış olan yemekleri tüketmeyi çok severler.Bacalhau adı verilen yemekleri farklı şekillerde pişirip tüketirler.

Portekiz şaraplarınıda sakın içmeden dönmeyin.

Caldo Verde:

Portekizlerin en meshur çorbasıdır.Soğan, patates ve maydanoz ile yapılan bu çorbanın içerisine isteğe bağlı sosis dilimleri de eklenenir

Bacalhau

 Geleneksel lezzetler arasında yer alan Bacalhau bir morina balığı türü. 

Algavre

caldo verde.jpg

Lizbonda şehir içi Ulaşim

Lizbon’da şehir içi ulaşım için metro, otobüs, tramvay ve fünikülerlerle Yapılmaktadır.Şehir dışındaki semtlere Sintra ve Cascais gitmek için trenleri kullanmanız gerecek.Almada’ya ulaşmak için de Transtejo adı verilen nehir gemilerini kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere avrupanın bir çok kentinde olduğu gibi Lizbondada zone 1 zone 2 gibi Ayrılmış bölgeler bulunmakta 1 bölgede Benfica,Baxia,belem  ve Orient ikinci zone da Sintra, Cascais ve Almada için ayrıca fark ödemek zorunda olacaksınız.Metro için kişi başı ulaşım bedeli 1,45 € dur.

Lizbona nasıl gidilir?

 Türk havayolu şirketleri ile İstanbul'dan Lizbon'a aktarmasız Uçabilirsiniz.. 4 saat 55 dakika süren yolculuk sonrası direkt Lizbon'a ulaşabilirsiniz.Hava limanından şehir merkezi otobüs veya metro olabilir.Commersio ve Cais de Sodré gibi kentin merkez Noktalarına Giden araçlar 07.00 dan 23:00 a kadar devam etmektedir.

Portekiz usulü omlet

 Yumurta, domates, karabiber ve tereyağı gibi malzemelerin karıştırılması ile yapılan omletin üzerine bolca maydanoz serpiştiriliyor.

 Francesinha

En ünlü et yemeklerinden biri ise Francesinha. Bu yemek ızgara etin arasına çeşitli şarküteri ürünlerinin ilave edilmesi ve üzerine erimiş peynir ve yumurta konulması ile yapılıyor.Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemek olan bu yemek, patates kızartması ile servis ediliyor.

 Pastel de Nata:

Portekiz'in geleneksel tatlısı olarak biliniyor. Bu tatlıyı sabahları kahveyle birlikte ya da öğleden sonra günün herhangi bir saatinde tüketmek de mümkün Muhallebi ve turta arası olan bu lezzet, ülkede en sık tüketilen tatlılardan birisidir.

Galão:

Süt ve kahvenin en nefis birleşimlerinden olan bu kahve Portekiz'in en meşhur kahvelerinden biri Latte’ye benzeyen bu kahveye Portekiz'de her kafede rastlamak mümkün.

Porto Şarapları:

Porto şarabının tipik özelliği, tatlı ve yüksek alkollü olmasıdır. Çünkü, fermantasyon aşamasının ilk birkaç gününde içine alkol eklenerek fermantasyon süreci durduruluyor. Fermantasyon durunca da şekerin alkole dönmesi duruyor ve tatlı bir şarap elde ediliyor.

Hikayeye göre, Portekizliler bildiğiniz gibi büyük gemilerle kıtalar keşfederken yanlarında içecek olarak “dayanıklı” olmak üzere şarap götürüyorlarmış ve dayanıklı olması için de alkol eklenmiş. İşte “Porto şarabı” böyle oluşmuş.

LİZBON DA GEZİLECEK YERLER

Albufeira

Portekiz hakkında küçük bilgi:

Avrupa’nın Güney uç kısmında yer alan Portekiz, İber Yarımadasında yer almaktadır. Etrafında Atlas Okyanusu ve İspanya bulunur. Portekizde kullanılmakta olan resmi dil İspanyolca ve Portekizce’dir. Ülkenin yaklaşık olarak % 95’lik kısmı Kataliktir, geri kalan kısmı ise Musevi, Müslüman ve Protestan’dır. Toplum laiklik ile ayrılmış ve din ile devlet işleri de laiklik ile ayrılmıştır. Yaşayan kişiler din seçimlerinde özgür kılınmıştır ama toplumun çoğunluğu Katolik2tir. Tarihi açıdan oldukça eskilere geçmişinden kaynaklı olarak Katolik Kilisesi’si toplum üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Ülkenin para birimi Euro’dur.

São Jorge Kalesi:

São Jorge Kalesi, Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan bir kaledir. Şehrin en yüksek tepesinde bulunan kale, şehrin en çok turist çeken yapılarından biridir. 

Belem kulesi:

1519'da inşa edilen bu kule, Lizbon'un en başlıca simgelerinden biridir. Keşifler Çağı boyunca bir savunma kulesi olarak hizmet etmekteydi. Günümüzde ise UNESCO Dünya Mirası olarak listelenmekte.

Francisco de Arruda tarafından tasarlanan bu sur kulesi, Portekiz Manueline mimarisinin bir örneği olarak karşımıza çıkıyor, ancak kulede aynı zamanda başka mimari stiller de gözlemlenebilir. Kule, Lizbon bölgesinden gelen bej-beyaz renkteki kalker taşlarından yapılmıştır. Kuleyi süsleyen motifler, Lizbon ve Valensiya'nın koruyucu azizi olan Vincent of Saragossa gibi birkaç tarihi figürü tasvir etmekte.

Rossio:

Rossio Meydanı ya da daha çok kullanılan adıyla Pedro IV Meydanı Portekiz'in başkenti Lizbon'da bir meydandır. Pombaline bölgesine yakın olan Meydan, Orta Çağ'dan beri şehrin ana meydanlarından biridir.

Carmo Rahibe Manastırı:

Rossio Meydanı ya da daha çok kullanılan adıyla Pedro IV Meydanı Portekiz'in başkenti Lizbon'da bir meydandır. Pombaline bölgesine yakın olan Meydan, Orta Çağ'dan beri şehrin ana meydanlarından biridir.

Palace of Mafra:

 

Prag'daki Wenceslas Meydanı, otellerin, dairelerin, restoranların, barların ve gece kulüplerinin canlı bir bölgesi. Ayrıca bankalar ve yerel ve uluslararası mağazalar var. Prag'ın eğlence ve gece hayatı merkezidir ve ana alışveriş ve ticaret bölgesi burada başlar.Prag'daki iki ana hattan  biri olan Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), ziyaretçilerin kalması için popüler bir yerdir (Eski Kent Meydanı diğer meydandur, sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir).

Museu Nacional dos Coches

 

Museu Nacional dos Coches, Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan bir müzedir. Müze dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir

cohes.jpg

Vasco da Gama Köprüsü

 

 Avrupa'daki en uzun köprü Lizbon'da bulunur ve mükemmel seyirci Vasco da Gama'ya saygı gösterilmesi için seçilmiştir. Köprünün uzunluğu 17,2 km'dir. Tajo Nehri üzerindeki köprü 1998'de açıldı ve inanılmaz derecede uyumlu bir şekle sahip. Köprü, Avrupa'dan Hindistan'a bir rota keşfedilmesinin 500. yıldönümü olan önemli tarihi olay vesilesiyle 29 Mart'ta açıldı. Köprü binlerce LED ışıkla süslendiğinde gece özellikle inanılmaz güzel ve etkileyici görünüyor. Köprü aydınlatma sistemi benzersizdir ve modern ekolojik standartlara göre geliştirilmiştir.

Bairro Alto:

 lizbon'da, hafta ici hafta sonu ayirt etmeden universiteli genclerin gece yarisi itibariyle karnaval alanina cevirdikleri sokaklar butunune denir.kucucuk bir koseye yigilmis seksen cesit milletten insani gormeniz mumkundur. barlarinda oturulmaz. oturulmasi da tavsiye edilmez. barlar sadece alkol temini icindir. sokakta icilir. bes metre ilerleyebilmek icin kirk dakka ugrasmaniz gerekebilecek kadar da kalabaliktir. gonullu animatorlerin turlu animasyonlari gece boyunca devam eder. ortamda gordugunuz bir grup insanla basit bir selamlasma sonrasi baslayan muhabbetin saatlerce surmesi olasidir. butun ara sokaklari birbirine benzediginden (kafaniz da biraz guzelse) kaybolmaniz kacinilmazdir. sahanedir.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:112

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Portekiz para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Portekiz ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Portekiz  türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi Portekizcedir.  ingilizce de  yaygın olarak konuşulur.

Vize

Portekiz Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

bottom of page