top of page

Ljubljana GEZİ NOTLARI

Ljubljana da  Ne yenir Ne İçilir ?

 

Slovenya mutfağına baktığınızda kendilerine özgü bir mutfak göremezsiniz italya sınırındaki slavlar italyan mutfağından etkilenmiş,macar sınırı macar mutfağı yani dört tarafı başka ülkelerle sınırı olan bu ülkenin aslında bir çok mutfağı vardır.Aynı anda pizza diğer bir sloven lokantasında schnitsel ya gulasch yiyebilirsiniz.

Çorbaya bayılırlar çorbasız yemekleri olmaz diyebiliriz.Bunun yanında sokak ta yapılan yemeklerden mutlaka deneyin derim.Bir kaç sloven yemeğinden bahsedecek olursak.

Struklji Mantar soslu:

Bir börek çeşididir.

Zganci 

Žganci, karabuğday, mısır, buğday veya arpa unundan, bazen de kaba yemiş veya patateslerden hazırlanır. Buğday irmik, mısır unu ve patates eklenebilir. Biraz polentaya benzemekle birlikte, ince öğütülmüş un ile hazırlanır.

Potica isimli cevizli hamur tatlısı

Fındık ezmesi veya dolması, bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir ve doğranmış ceviz, haşhaş tohumları, bal, tereyağı ve kurutulmuş meyveleri içerebilir. 

Ljubljana da Ulaşim

ljubljana da ulaşım şehir içinde otobüslerle yapılmaktadır.Şehir küçük olduğu için tüm gezilecek mekanlar yürüme mesafesindedir.Otobüs ücreti 1,2 € dur.Eğer taksiye binmek isterseniz fiyatları da diğer avrupa ülkelerinden oldukça ucuzdur.Havalimanından şehir yaklaşık 25 kmdir.Limandan şehre otobüslerle ulaşmak 8 € dur.Taksi ile gitmek isterseniz 25-30 € arasında bir fiyat ödersiniz.

Slovenyeya Ulaşım

ljubljana ya istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadır.Eğer diğer avrupa ülkeleri ucakları ile gitmek isterseniz aktarmalı olarak şehre ulaşabilirsiniz.

 

LJUBLJANA DA  GEZİLECEK YERLER

Ljubljana da Konaklama

Ljubljana da  her bütçeye uygun oteller hosteller bulunmakta olup tüm konaklama yerleri şehrin kalbindedir.

Ljubljana Kalesi:

Ljubljana kalesi, kentteki kalelerden sadece bir tanesidir. Kesinlikle en büyüğü ve en çok ziyaret edilen kalelerden biridir. 15. yüzyılın ortalarında inşa edilen kale bugün, yerli halk ve yabancılar için de popüler bir turistik yerdir.  Kentin olağanüstü manzarasına, romantik bir atmosfere ve sayısız kültürel etkinliklerin yapıldığı bir kaledir.Giriş 10 eurodur.

Ljubljana Hakkında

 

Köprüler şehri ejderha ülkesi.

Slovenya, Hırvatistan, Macaristan, Avusturya ve İtalya ile sınırlanmış küçük bir ülkedir. Adriyatik Denizi boyunca küçücük ama güzel bir sahil şeridi vardır

Alp tepeleri, tepelerin .nehirlerin ve göllerin bulunduğu Slovenya'nın konumu mükemmeldir . Sloven halkı kısın karlı dağlara çıkıp kayak yapabilir dönüp sahilde yürüyüş yapabilir.

üçlü köprü.jpg

Ayakkabıcılar Köprüsü / Cobblers’ Bridge

1931 ve 1932 yılları arasında mimar Jože Plečnik tarafından yaptırılan Cobblers Köprüsü Ayakkabılar tarafından kullanıldığı burda küçük ayakkabı pazarı kurulduğundan bahsedilir.İsminide buradan almıştır.

Üçlü Köprü / Triple Bridge

Ljubljana'daki en sıradışı ve en sık geçilen köprüdür. Ana meydan bölümünü Eski Kent ve Pazar ile bağlar Tüm halkın buluştuğu preseren meydaına çıkar.Triple Bridge her zaman  kalabalık ve her daim canlıdır.. Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri dir.Tüm sokak satıcıları sanatcılar bu meydandır.

Ejderha köprüsü:

Ejderha Köprüsü, ünlü ejderha heykelleriyle süslenmiş olup, Ljubljana'nın en tanınmış eserlerinden biridirç.Ejder Köprüsü ejderhasının yanında fotoğrafçektirmediyseniz , Ljubljana'yı ziyaret etmiş sayılmazsınız. gerçek görünen dört ejderha heykeli, köprü inşa edildiğinden beri heyecan verici bir hayal ürünü im,ş

Preseren Meydanı:

Şehrin kalbi yüreği burası tüm sloven halkınınn buluşma noktası sevgililerin mekanı,tüm sokak yemekleri burada sergilenir içkiler bu meydanda içilir.Şarkılar burada ruh kazanır.Kısacası Ljubljananın can damarıdır.

Vize

Slovenyeya  Schengen vizesi ile girilmektedir.Yeşil Pasaport sahipleri 90 gün vizeden muaftır.

Faydalı Bilgiler

Acil:112

Ambulans:112

itfaiye:112

Polis:113

bottom of page