top of page

Saraybosnada d Ulaşim

Saraybosna ulasımı en kolay şehirlerden birisidir.Tarihi turistik yerler in birbirine yakın olması şehri yürüyerek gezme imkanı sağlamaktadır.Saraybosba şehir içi ulaşımı için en uygun tramvaydır Avrupanın en en eski tramway hattı olduğu söylenmektedir.Tramvaylar oldukça eski ve bakımsız görünebilir ama sistem gayet iyi çalışmaktadır.

tren biletlerinizi kiosklardan alabilirsiniz.1,60 KM (0,80€).Sakın bedava binmeye kalkmayın biletleri mutlaka okutun zira zabıta giyimli abilere yakalanmayın.

Havalimanından Başçarşıya 103 numaralı troleybüs ve 31E  numaralı otobüslerle şehir merkezine Gitmeniz  mümkün. Diğer bir secenekte taksi ile gitmek takside 30 KM(15 €) yazıyor.

 (Autobusna Stanica)Otobüs terminalinden başçarsıya 1 nolu tren ile 30 dakikada gelebiliyorsunuz.

Saraybosnaya Ulaşım

Saraybosnaya istanbuldan otobüs ile gidwbiliesiniz fakat yolculuk30-32  saat sürüyor.Erken rezervasyon uçak bileti ile daha ucuza  ve hızlıca saraybosnaya ulaşabilirsiniz.THY ve Pegasus havayolu şirketleri nin hergün uçuşları bulunmaktadır.Uçus süresi 1,5 saat sürmektedir.

 

Saraybosna-Mostar GEZİ NOTLARI

Saraybosnada  Ne yenirNe İçilir ?

Saraybosna mutfağı kültürel benzerliğimizden dolayı Türk mutfağına yakındır.Saraybosnaya seyahat edenler bu konuda hiç zorluk çekmeyeceklerinin garantisini verebilirim.Coğrafi konumu, komşuları ve tarihi göz önünde bulundurulduğunda mutfaktaki çeşitlilik hiç şaşırtıcı değil.  Etli sulu yemekler, börekler ve hamur işleri ve tatlıları  bize çok benzemektedir.Dolma ve Sarma Yaygın olarak her evde yapılmaktadır.Soğan dolması mutlaka tadılmalıdır.Çorba olmazzsa olmazıdır saraybosnalılar için.

Et Ağırlıklı Mutfağa sahip bosnanın ünlü iki çeşit köftesi bulunur birisi ızgarada CEVAPCİCİ diğeride PLESKAVİTSA dır.İçi Hafis sulu hamburger eti büyüklüğündedir.

Bosnada olunurda (burek)Börek yenmezmi Namıdeğer boşnak böreği Bakır tepside kömür Ateşinde pişirilir. Böreğin peynirli,ıspanaklı,etli çeşitleri vardır.

Bosna Kahvesini denemeden Saraybosnadan ayrılmayın.Özellikle Başçarsıda bu kahveyi yapan bir çok mekan vardır.

kahve.jpg

Saraybosnada  Konaklama

Saraybosnada  her bütçeye uygun oteller hosteller ve konuk evleri mevcut size Corner  hotel i tavsiye edebilirm.

SARAYBOSNADA de  GEZİLECEK YERLER

SARAYBOSNA

Saraybosna şehrinin yanında Saraybosna Kantonu (Bosna Hersek’in Bosna Hersek Federasyonu entitesinde yer alır) ve komşu şehir Doğu Saraybosna'da (Bosna Hersek’in Sırp Cumhuriyeti entitesinde yer alır) bulunan semtlerden oluşmaktadır.

Sayısız arkeolojik bulgular, Saraybosna'nın Neolitik Dönem'den itibaren yerleşim yeri olduğunu ve topraklarında İlirlerin önemli derecede bulunduğunu göstermektedir. Orta Çağ kenti Hodidjed de Saraybosna'nın bulunduğu yerde yer almıştır. Saraybosna'nın orjinal ismi Sarajevo (Türkçe Saraj – saray ve Ovasi – ova kelimelerinden türetilmiştir) şehrin Osmanlılar tarafından kurulduğunu göstermektedir. Saraybosna'nın 15. yüzyılın ortalarında Türk beyi İshakoğlu İshak Bey (Isa-beg Ishaković) tarafından, bölgedeki Osmanlı hakimiyetinin merkezi olarak kurulduğu sanılmaktadır.

Saraybosna'yı gezen herkes inşa edildiği tarihi dönemi yansıtan dört mimari akıma rastlayabilir.

Saraybosna’nın temelleri Türk egemenliğinin sürdüğü ilk 150 sene içerisinde atılmıştır. Gazi Hüsrev Bey ve İmparator Camii, Eski Ortodoks Kilisesi ve bir zamanlar gösterişli bir çarşı olan Başçarşı gibi çoğu mimari eser bu süre içerisinde inşa edilmiştir. 17. yüzyılın başında Saraybosna canlı bir zanaatçı cemiyeti, önemli ticaret merkezi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'daki en önemli şehirlerinden biri haline gelmişti(Genel Bilgi)

 

Baščaršija-Başçarşı

Başçarşı, (Boşnakça: Baščaršija) Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezinde yer alan ve 16. yüzyılda kurulmuş bulunan meşhur Osmanlı çarşısıdır. Bugün hâlâ kullanımda olup Saraybosna'nın kalbi niteliğindedir. Osmanlı İmparatorluğu şehircilik anlayışının tipik bir örneğidir.Ana Meydanda saraybosnanın sembolü sebil (sebilj)bulunmaktadır.

Çarsının içinde hediyelik eşya satan dükkanlar ,cafeler,börekçiler,restaurantlar,Manav ,kasap ne arasanız bulabilirsiniz.

Gazi Hüsrev Yadigar Cami

(Gazi Husrev Begova džamija)

Cami, dönemin valisi ve günümüzde cami avlusunda türbesi bulunan Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında MimarSinan’a inşa ettirilmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın kalbi sayılan Başçarşı’da yeralmaktadır ve Bey Camii olarak da bilinen camii Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerindendir. Camii Bosna Savaşısırasında Saraybosna’da yer alan tüm kültürel ve dinî eserleri ortadan kaldırmayı amaçlamış bulunan Sırp ordusununbaşlıca hedeflerinden biri haline gelmiştir. Camii 1996 yılında aslına sadık bir şekilde Osmanlı mimarisine uygun biçimderestore edilmiştir. Cami ana kapısı karşısında bulunan zamanında mektep olarak kullanılan bina ve yan tarafında bulunanmuvakkithane de camii kompleksi içinde yer alır

Yaşam Tüneli(Life Tunnel)

İşte Yaşam Tüneli bu dönemde kullanılan uzunluğu 800 metre, genişliği 1 metre ve yüksekliği 1,5 metre olarak gizli bir şekilde kazılıyor. Yaşlı bir köylü kanının evi olan bu tünelin başlangıcını buradan başlatıyorlar. Yaşam Tüneli tamamlandıktan sonra günde ortalama 4000 kişi burayı kullanarak hayat buluyor. Bu dönemde yapılan ilaç yardımı, yiyecek yardımı gibi ihtiyaçların hepsi bu tünel sayesinde Bosna’ lılara ulaşıyor. Dönemde yüksek tepelere konumlanan Sırplar ortalama 2000 bomba atıyor ve keskin nişancılar ile sokakta insanları yürütmüyorlardı. Tüm hayat fonksiyonlarının durduğu bu dönemde hasta ve yaralı Boşnaklar geceleri ışıkları kapalı araçlar ve düşük hızda ses yapılmadan bu tünele getirilecek karşı tarafa geçiriliyordu. Tünel gece gündüz kazılarak 4 ayda tamamlanmıştı. Yaşam tüneli ilk başta tamamen insan gücüyle erzak, silah ve yiyecek yardımlarını taşırken daha sonrasında raylı bir sistem ile tüneli daha aktif ve hızlı kullanmaya başlıyorlar. Bu fikri ise dönemin Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç ve arkadaşları bulmuştu. 1992 yılında Aliya İzzetbegoviç tarafından meclis fes edilerek kendisi başkomutan olarak tüm yetkilere sahip oldu ve fiilen savaş 1992 de başladı. Savaş bittiğinde ise sene 1995 ti. 200 bin insanın öldüğü bu savaşta 300 bin kişi ise Yaşam Tüneli sayesinde hayat buldu. Yaklaşık 11bin kişi Saraybosna’da hayatını kaybetti ve 1600 ü çocuktu.(genel bilgi)

Mostar Köprüsü

Stari Most (tam anlamıyla "Eski Köprü"), Bosna-Hersek'teki Mostar kentinde, Neretva nehri geçip kentin iki parçasını birbirine bağlayan köprü yeniden inşa edilmiş 16. yüzyıl Osmanlı köprüsüdür .  Mimar Sinan / Hacruddin tarafından yaptırılmıştır. Eski Köprü, Hırvat-Boşnak Savaşı sırasında Hırvat askeri güçleri tarafından 9 Kasım 1993'te tahrip edilene kadar 427 yıl ayakta kaldı. Daha sonra, onu yeniden yapılandırmak için bir proje başlatıldı; yeniden inşa edilen köprü 23 Temmuz 2004'te açıldı.

Ülkenin en tanınmış simgelerinden biri olan Balkan İslam mimarisinin örnek bir parçası olarak görülmektedir. Mimar Hayruddin, ünlü mimar Mimar Sinan'ın öğrencisi ve çırak tarafından tasarlandı.

Sonsuz Ateş  (Eternal Flame)

Ferhadiye Caddesi’nin Mareşal Tito Caddesi ile kesiştiği yerde Sonsuz Ateş anıtı çıkar karşınıza. 2. Dünya Savaşı’nda ölenler için 6 Nisan 1946’da açılmış; önündeki ateş hiç sönmeyeceği için bu ad verilmiş. Şimdiye dek bir kez sarhoş bir genç tarafından gece söndürülmüş ama çevredekiler tarafından hemen yeniden yakılmış.

IMG-20171210-WA0012.jpg

Saraybosna hakkında Pratik Bilgiler

İklim
Saraybosna’da ılıman, karasal bir iklim hüküm sürer. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık  19.1°C (66°F), kışın ise  -1.3°C (30°F)’ dir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 9.5°C (49°F)’dir.

Dil
Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça resmi dillerdir. İngilizce ve Almanca ise en popüler yabancı dillerdir.

Zaman dilimi
Orta Avrupa Zaman Dilimi (GMT +1).

Nüfus
503.109 (2013 nüfus sayımına göre)

Etnik Gruplar/Din
Saraybosna’da Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar, Yahudiler, Romanlar ve diğer etnik gruplar yaşamaktadır. Mevcut dinler ise İslam, Ortodoksluk, Katoliklik ve Yahudilik’tir.

Elektrik
Elektrik akımı 220V, frekansı 50Hz’dir.

Su Şebekesi
Saraybosna’da musluk suyu güvenle içilebilir.

Ağırlık ve Ölçü Birimleri
Metrik Sistem

Para birimi
Bosna Hersek’te kullanılan para birimi Konvertibl Mark’tır. Para biriminin uluslararası kısaltması BAM’dır, ancak yerel olarak KM şeklindedir (1,95 BAM = 1 Euro). Paranızı bankalarda, postanelerde ya da döviz bürolarında değiştirebilirsiniz. Bazı alışveriş merkezlerinde döviz büroları saat 22’ye kadar açıktır.

bottom of page