top of page

STOCKHOLM 'e  Nasıl Gidilir

İsveçe hergün İstanbul ve ankaradan Direk uçuşlarla 3,5 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz.Diğer ülke havayolları ile  aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

 

STOCKHOLM 'de ulaşım

 Şuana kadar Bulunduğum ülkeler arasında Ulaşımı En kolaya şehirlerden birisi Stockholm,Şehrin Hemen hemen her yerine Metro ile gitmek mümkün Bunun yanında ise Hafif raylı sistem ile Şehrin En uzak noktalarına gidebilirsiniz.Tüm Ulaşım Merkez istasyona bağlı olup şehir içi Ulaşım central station tarafından yapılmaktadır.

İSVEÇ STOCKHOLM GEZİ NOTLARI

STOCKHOLM 'de Ne yenir?

İsveç mutfağıda Diğer iskandinav ülkeleri gibi Deniz mahsulleri,Et patates ,süt  Gibi ürünlere dayalı bir mutfaktır.

Bir isveçli Asla kuru yemek yiyemez Mutlaka Sosla Karıştırması gerekir.

İsveç köftesi ya da İsveççedeki asıl ismi köttbullar, İsveç mutfağının en bilinen ürünlerinden  ve misket şeklindeki köftelerden oluşan geleneksel yemeğidir.

Akıllara İkea köftesi olarak da kazınan soslu İsveç köftesini çoğumuz severiz. Lezzeti et suyuyla hazırlanan koyu sos karışımıyla daha da artan bu tek atımlık köfteleri tüketmek hem şık hem kolaydır.Her et yemeğinin yanına koydukları Kırmızı Böğürtlen(lingonberries )Biraz kekremsi ekşimsi tadı vardır Benim gibi türk mutfağı sever  için çok iyi bir kombinasyon olmasada ,Tadmakda fayda vardır.

Gravad lax

İsveç’te en çok tüketilen besin maddesi balık ve balığın en çok tercih edileni de gravad lax adını verdikleri somon balığının dereotuyla birlikte marine edildiği bir yemek türüdür.

Marketlere girdiğinizde her heryerde Zencefili tarçınlı kurabiyeler Bulabilirsiniz.

İsveçliler Soğuk kış günlerin GLOGG ismini verdikleri Sıcak şarabı içerler Kolay içimli Yanında Taçın çubuğu içindede karanfili ile mayhoş bir tadı vardır isveçe yolu düşenler mutlaka içmelidir.

Ne yenir

STOCKHOLM de Konaklama

Stockholm şehir merkezinde her bütçeye uygun oteller hosteller ve kiralık daireler bulabilirsiniz.IceBar hote Stockholm de kalabilir Aynı zamanda Icebarda keyifli dakilar geçirebilirsiniz.

https://www.icebarstockholm.com/book-icebar/ 

İce bar a 60 gün öncesinden reservasyon yaptırabilirsiniz.Reservasyon ücreti 200 isvec kron udur.

Konaklama

STOCKHOLM  de GEZİLECEK YERLER

stock.jpg
Stockholm Hakkında Bilgi
vasa.jpg
Vasa Müzesi
isveç faydalı.jpg
Faydalı Bilgiler
konaklama.jpg
Konaklama
Gamla-Stan-square.jpg
Gamla Stan
katerina.jpg
Katerina Asansörü
isveç köfte.jpeg
Ne yenir Ne içilir
disco.jpg
Gece hayatı
Stockholm Hk Bilgi

STOCKHOLM  Hakkında biraz bilgi

Stockholm İsveç'in başkenti ve en büyük şehri. Şehir aynı zamanda idari olarak Stockholm Şehri resmi adıyla Stockholm Bölgesi'ne bağlıdır. 2008 verilerinde göre Stockholm metropol alanı, tüm İsveç nüfusunun %21'inin yaşadığı  yerdir.Stockholm'un dünyanın en büyük ikinci teknolojisidir ve  Silicon Valley'den sonra ikinci sırada olduğunu belirtmek isterim.Alışveriş açısından İsveç’in biraz pahalı bir ülke olduğunu söylemekte fayda var. Dünyaca ünlü cam eşyalarını ve ülkenin sembolü olan tahta atlarını görmenizde fayda var.

.İsveç Kültürü

İsveçliler Noelin gelişini mumlar yakarak ve saçında mumdan bir taç olan Aziz Lucia’ya saygı göstererek kutlarlar.

Sokaklar sayısız keman çalgıcılarıyla doludur. Kışın İsveç sokakları tenha olsa da yazın çok sayıda festival ve sokak partileri sizi karşılar.Maalesef biz göremedik.

Kuzey ışıkları ile ünlü ülkede, her yıl şubat ayında Kiruna Kar festivali düzenlenir.

İsveçliler ya da İskandinavların soğuk olduklarını düşünenlere esasında bunun onların utangaçlıklarından kaynaklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Onlar için dakiklik en önemli özellikleridir. Geç kalmaktan hiç hoşlanmazlar.

Kendilerine adres sorulmadığı takdirde bir İsveçli’nin sorduğunuz soruya yanıt vermemesi normaldir.

İsveç insanları genel olarak çevrecidir. Çöplerin ve atıkların geri dönüşüme kazandırılması konusuna çok önem verirler.

Gamla Stan

GAMLA STAN

Gamla stan, İsveç'in Stockholm şehrinin merkezinde bulunan tarihi ada. Eski İsveç'e ait evler ve kraliyete ait binalar bu bölgede bulunur. Avrupa şehirlerinin çoğunda bulunan "Old Town" merkezine karşılık gelmektedir.

Daracık sokakları Işıl ışıl Dükkanları Bi o kadarda sessiz Olan bu taş yollarda yürümek oldukça keyif veriyor.Renkli Binaları Hem modernliği hemde Otantik yaşamı bir arada yaşatıyor.Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Nobel Müzesi gibi  yerler Gamla Stan bölgesinde bulunuyor. Alışveriş mekanları restaurantlar kafeler incik boncukcular bu caddede Alışveriş  Hanımefendiler için de oldukça Memnun edici diyebilirim.

Vasa Müzesi

VASA MÜZESİ

Vasa dünyadaki ayakta duran tek 17. yüzyıl gemisidir. Orijinal parçalarının %95’ten fazlasının korunduğu, yüzlerce oyma heykelin bulunduğu Vasa,  benzersiz bir sanat hazinesi ve önde gelen turistik bir manzaradır.

Gemi, Stockholm’de amaca uygun olarak yapılmış olan bir müzede sergilenmekte olup, aynı anda dokuz birbiri ile ilişkili sergiyi, zengin mal stokları bulunan bir dükkanı ve lüks bir restoranı barındırmaktadır. Vasa ile ilgili film, 16 farklı dilde izlenebilir. Vasa müzesi, İskandinavya’daki tüm diğer müzelerden daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Stockholm sadece Vasa için bile ziyaret edilmeye değerdir.

Katerina Asansör

KATARİNA ASANSÖRÜ(Katarinahissen)

 

Katarinahissen, Slussen metro istasyonunun hemen karşısında bulunur.. Asansöre giden yaya köprüsünün altında, Gondolen adlı bir restoran bulacaksınız - şehrii seyrederken Oradaki barda bir kokteyl tadın. Oldukça pahalı bir yerdir, ancak gün batımı manzarası için Biraz fazla para ödemek gerebilir.

faydalı Bilgiler

İSVEÇ Hakkında faydalı bilgiler.

Para birimi isveç Kronudur.

Resmi Dili İsveççe dir.Nufusun %90 ingilizce konuşabilmektedir.

 

Stockhol UTC+1 ile Türkiye UTC+2 arasında 1 saat fark vardır.Türkiyeden 1 saat geridedir.

Acil yardım:112

Polis:112

Yangın:112

Gece hayatı

Stockholm Gece hayatı

Stockholm gece hayatı çok renklidir.İster Canlı Müzik ister DJ eşlğinde yapılan Müziklerle  Gece geç saatlerine kadar Eğlenebilirisiniz.Stockholm'de alkol satışıyla ilgili çok katı yasalar olmasına rağmen, İsveç gecelerinde bu çok geçerli değildir.Stockholm'deki diskoların bir dezavantajı girişteki katı seçimleri.Her kulübün kendine özgü kuralları vardır, ancak prensip olarak, Badyurad ların son derece zorlu olduğu aşikardır.Şık giyindiğinizden emin olun yada daha çok siyah giyinin AksiTaktirde barlara alınmama ihtimaliniz olabilir.

bottom of page