top of page

 TİRAN GEZİ NOTLARI

 Tiran da  şehir içi Ulaşim

.Tiran da şehir içi ulaşım otobüslerle ve taksilerle yapılmaktadır.Raylı sistem maalesef yok.Taksi ücretli ucuz olduğu gibi siz yine de pazarlık Yapmadan Binmeyin .

Tiran a  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Tirane direk uçuşlar bulunmaktadır.İstanbuldan yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla ulaşılabilirsiniz.

Tiran da  Konaklama

Tiran da konaklamak için pek çok alternatif bulunmaktadır.Komuna e Parisit Bölgesi sessiz sakin ve biraz elit kesimin yaşadığı yer diyebiliriz.Her büt

otel.jpg

Tiran da  ne yenir ne içilir?

Arnavutluk yemeklerinin kökleri eski Osmanlı İmparatorluğu ile birliktedir. Zengin verimli topraklar, denize yakınlık ve komşularıyla  kültürel çizgilerin birleşimi, hem çeşitli hem de basit olan modern bir mutfağında oluşmasın önemli rol oynamıştır. Günümüzün etkileri arasında Yunanistan, İtalya ve Türkiye var.

Et ve sebzeler ağır güveç, lahana turşusu, beyaz peynir, ekmek, pilav ve tütsülenmiş et  temel malzemedir. Yetiştirilen en popüler sebze patlıcan, biber, domates, salatalık, zeytin (çoğu öğüne eşlik eden) ve baklagillerdir.  birçok salata çeşidi lduğu gibi tadını çıkarabileceğiniz çok fazla taze ürün var.

Börek(Byrek)

Arnavutluk'taki en ünlü yiyecek (ve diğer Balkanlar'da da) filo böreği ile yapılan lezzetli bir tuzlu börek olan byrek'tir. Ülkenin her yerinde, farklı boyut ve türlerde bulabilirsiniz. En meşhurlardan biri ıspanaklı byrek'tir, ancak barlar, Restaurantlar, pastaneler de genellikle jjize peyniri veya etle birlikte byrek satar. 

byrek.jpg
Fërgesë.jpg

Fergese

Fërgesë, biber, domates ve süzme peynir ile yapılan daha lezzetli ve en iyi Arnavut yemeklerinden biri. Çoğunlukla Tiran ve çevresindeki bölgelerde bulabilirsiniz. Taze ürünler birlikte pişirilir ve krema ile de yapılır; mükemmel Bie ev yemeğidir.

Tava Kosi(Yoğurt Tavası)

Arnavutluk'ta denemek için kaçırılmaması gereken bir diğer yemek, yerel halk tarafından en sevilen yemeklerden biri olan Tavë Kosi. Tiran yakınlarındaki bir şehir olan Elbasan'ın tipik bir örneği, ancak dağ köylerinden kıyı kasabalarına kadar ülkenin her yerinde bulabilirsiniz. Kosi sosu, kuzu, yumurta ve yoğurt ile yapılan lezzetli bir yemektir.

Tavë Kosi.jpg
Speca-me-gjize.jpeg

Speça me gjize

Süzme peynir, fırında pişirilmeden önce pirinç, süzme peynir ve baharatlarla doldurulmuş sarı, turuncu, yeşil ve kırmızı biberlerden yapılan, ülkenin en renkli ve lezzetli yiyeceklerinden biridir. Sağlıklı bir seçim ve harika bir vejetaryen yemeğidir. 

Fried Kaçkavall(Kızarmış Kachkavall)

Kaçkavall, Balkanların güneyinde ve İtalya'nın güneyinde kullanılan tipik bir peynirdir. Genellikle restoranlara entrée olarak servis edilen sarı tuzlu bir peynirdir. 

Trilece

Arnavutluk'ta iyi bilinen bir diğer mükemmel pasta trilecedir. Kelime İspanyolca'dan gelmektedir ve "üç sütle yapılan kek" anlamına gelir.

TİRAN DA GEZİLECEK YERLER

Arnavutluk  Hakkında Bilgi

Ülke toplam 28.748 kilometrekare (11.000 kilometrekare) kaplar. Arnavutluk, Balkan Yarımadası'nın batı kesiminde yer almaktadır. Karadağ Cumhuriyeti (287 km), Kosova Cumhuriyeti ve kuzey ve kuzeydoğusundaki (Fyr) Makedonya Cumhuriyeti (151 km) ve güney ve güneydoğusundaki (282 km) Yunanistan ile sınır komşusudur. 476 km (296 mil) kıyı şeridi ile batıda Adriyatik ve İyonya Denizlerine erişimi vardır.Kıyıdaki iklimi tipik olarak ılıman, nemli kışları ve ılık, güneşli ve oldukça kurak yazları olan Akdeniz'dir, iç koşullar rakımlara bağlı olarak değişir, ancak 1.500 m / 5.000 ft'in üzerindeki yüksek alanlar kışın oldukça soğuk ve sık karlıdır.

iskender-bey-meydani.jpg
İskender bey Meydanı
depositphotos_51155709-stock-photo-natio
Ulusal Tarih Müzesi
blloku-.jpg
Blloku
ramazan432.jpg
Ethem bey Cami
Kulla_e_Sahatit-Tiranë.jpg
Tiran Saat Kulesi
ttttt.jpg
Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)
bunk art 2.jpg
Bunk’ Art 2
park.jpg
Grand Park Of Tirana
Bunk 4.jpg
BUNK'ART
piramit.jpg
Tiran Piramidi
dati.jpg
Dajti Dağı
gece.jpg
Tiran  Gece hayatı
İskender bey meydanı

İskender bey Meydanı

İskender Bey Meydanı, Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın merkezinde yer alan meydandır. Adını Arnavutluk'un ulusal kahramanı İskender Bey'den almakta olup bu ad 1968 yılında verilmiştir. Meydanın yüzölçümü 40.000 m²'dir. Meydan monarşi döneminde birkaç binadan oluşmakta olup sosyalist dönemde bu binalar yıktırılmıştır.

Grand Park Of Tirana

Grand Park Of Tirana

Tiran Büyük Parkı veya Yapay Göl Parkı, Arnavutluk, Tiran'ın güney kesiminde yer alan 289 hektarlık bir halka açık parktır. Parkta yapay bir göl ve Saint Procopius Kilisesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve çeşitli Arnavut kişilikleri için anıtlar gibi birçok simge yapı bulunmaktadır

Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi

Arnavutların çalkantılı tarihini bilmek istiyorsanız, ziyaret edeceğiniz yer burasıdır. Ulusal Tarih Müzesi, Arnavutluk'taki en önemli müzedir ve ülkenin iyi belgelenmiş bir tarihini içerir.

Müze sekiz pavilyona ayrılmıştır: Antik Çağ, Orta Çağ, Rönesans, Bağımsızlık, İkonografi, Ulusal Kurtuluş Karşıtı Savaş, Komünist Terör ve Rahibe Teresa. Komünist Terör Pavilyonu, Komünist rejimi sırasında Arnavutların uğradığı zulmün resimlerine, belgelerine ve videolarına ev sahipliği yapmaktadır
Burayı ziyaret etmek üç saate kadar sürebilir, bu yüzden kendinizi hızlandırın!

.

BUNK'ART

BUNK'ART

 Bir zamanlar, nükleer bir saldırı durumunda Hoxha'yı ve kabinesini korumak için tasarlanan Yer altı mağarası, şimdi karma kullanımlı bir sanat ve kültür merkezi olmakla birlikte, Hoxha’nın yönetiminde karanlık yılların korunması ve hatırlanması yönünde keskin Görselliğe sahiptir.5 Katlı yaklaşık içerde 100 odası bulunan sığınak diyelim.

Blloku

Blloku

Blloku olarak bilinen Ish-Blloku (eski Blok), Tiran'daki en ünlü ve pahalı bölgedir. Arnavutluk'taki komünizmin çöküşünden sonra çok cazip hale gelmiş, çünkü komünizm sırasında sadece komünist seçkinlerin yaşadığı alandır.. Blloku’da, Arnavutluk’un komünist lideri Enver Hoxha’nın evini hala bulabilirsiniz

Tiran Piramidi

Tiran Piramidi

 Rus diktatörün ölümünden on yıllar sonra Stalinizmin ideallerini ilerleten eski bir Arnavut lider olan Enver Hoxha onuruna  müze olarak inşa edilmiştir. Liderin mirasını canlı tutmak için Hoxha'nın kızı ve kayınvalidesi tarafından tasarlanan, “Enver Hoxha Mozolesi” gayrı resmi adını alarak, Günümüze kadar gelmiştir.

Ethem bey Cami

Ethem bey Cami

Hacı Edhem Bey Camii, Osmanlı Devleti zamanında, bugünkü Arnavutluk Cumhuriyetinin başkenti Tiran'da inşa edilen cami. Edhem Bey Camii, Tiran'ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Caminin giriş kısmında revaklar bulunmaktadır.

Dajti Dağı

Dajti Dağı

Başkent Tiran şehrini ziyaret ederken, kendinizi biraz daha yeşil ve huzurlu bir yer için hızlı bir şekilde hayal ederken bulabilirsiniz. İkonik 

Bu pitoresk dağ Tiran'ın manzarasını Muhteşem kılar.

 şehirden arabayla sadece 15 dakikalık mesafededir. Zirveye çıktıktan sonra, Tiran'da geçirilen yoğun bir günün ardından herhangi bir ziyaretçiyi beslenmiş ve canlanmış hissetmenize neden olacak, tatlı doğal renklerin gösterisine dalacaksınız.Dağın zirvesi 1,613 m yüksekliktedir.Kışın dağ genellikle karla kaplıdır ve Tiran'da nadiren görülen kar yağışları nedeiyle kışın yerel nüfusun uğrak noktasıdır.

Tiran Saat Kulesi

Tiran Saat Kulesi

Tiran Saat Kulesi, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan bir saat kulesidir. Kule 1822 yılında Hacı Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır ve Ethem Bey Camii'nin yanında yer almaktadır. Kulenin yüksekliği 35 metredir. 

Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)

Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)

Parlemento Binası ile Ulusal Sanat Galerisi arasında bulana tiran da ünlü br caddedir.Bu cadde de cafeler restaurant ve markmağazalrın bulunduğu keyifli bir caddedir.

Bunk’ Art 2

Bunk’ Art 2

Tiran'ın merkezindeki bu yeraltı tünelinin ortaya çıkışı, dünyanın en etkileyici tarihi şehirlerinden herhangi birinde bulunan antik kalıntıların ortaya çıkarılmasını yansıtıyor.Yaklaşık 1000 m2 büyüklüğündeki Bunk’sArt 2, Tiran’da son zamanlarda interaktif bir sanatsal alana dönüşen iki nükleer sığınağın ikincisi. Şehir merkezinde bakanlar binalarının ana bloğunda bulunan bu yeraltı sığınağı, halkın gözünden 2015 yılında açılana kadar gizlenmiştir.24 odasının her biri, 1945-1991 yılları arasında yaklaşık 100.000 Arnavut’un politik zulümleri, Komünizm sırasında Sigurimi’nin (devlet güvenliği) yaratılması ve devletin bu karanlık tarih döneminde zulüm yollarını gösteren sergiler anlatılmaktadır.

Tiran Gece haytı

Tiran Gece Hayatı

Tiran'ın çeşitli ve hareketli bir gece hayatı vardır. Gençler arasında en popüler yer Blloku bölgesi. Bölgede birçok pub, bar, kulüp, kafe, restoran bulunmaktadır. Blloku , şehrin farklı yerlerinden kolayca erişilebilen oldukça küçük, yürüyen bir mahalledir.En popüler gece kulüpleri arasında dünyaca ünlü disk jokeylerinin ve kendine özgü yerel performansların sık olduğu Folie Terrace, Cinco Cavalli, Lollipop, Moskova, Arena ve Mumja Club bulunmaktadır.

gece.jpg
Faydalı Bilgiler
Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:17

Polis:19

Yangın:18

 PARA BİRİMİ:Lek

SAAT:Arnavutluk Türkiyeden 1 Saat ileridedir.

RESMİ DİL:, Arnavutça

Vize

Arnavutluk Devleti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili vatandaşları 180 gün içerisinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 günü aşmayan seyahatleri için Arnavutluk Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmak mecburiyetinde değildir

bottom of page