top of page

Ürgüp

Coğrafi Konum ve Ulaşım.

Ürgüp coğrafi olarak Türkiye’nin ortasında,  İç Anadolu Bölgesinin ise merkezinde yer almaktadır. Nevşehir ilinin doğusunda yer alan Ürgüp’ün Kuzeyinde Avanos ilçesi, batısında Nevşehir merkez ilçe, güneyinde Derinkuyu ilçesi ve doğusunda ise Kayseri ilinin İncesu ve Yeşilhisar ilçeleri yer alır. Denizden yükseliği ise 1060 metredir.İlçede Karasal iklim Hüküm sürer.

Şehir içi Ulaşım

İlçe  merkezinde Belediye otobüsleri ve minibüsler kullanılıyor.Her yer yürüme mesafesinde olduğu için ilçe merkezinde arabaya gerek yoktur..

Ürgüp de gezilecek Yerler

ürgüp müzesi.jpg
Ürgüp Müzesi
kadı_kalesi.jpg
Kadı Kalesi
images.jpg
Sinasos Konağı
zelve.jpg
Zelve
yer altı şehri.jpg
Mazıköyü Yeraltı Şehri
Tokalı-Kilise-goreme.jpg
Tokalı Kilise
yemek.jpg
Ürgüp te Ne Yenir?
temenni-tepesi-1.jpg
Temenni Tepesi
Üç-Güzeller.jpg
Üç Güzeller
ortahisar-kalesi.jpg
Ortahisar Kalesi
pancarlık_kilise.JPG
Pancarlık Kilisesi
el-nazar-kilise.jpg
El Nazar Kilisesi
melis cave.jpg
Ürgüp de nerede Kalınır?
turkgecesi.jpg.jpg
Ürgüp Gece hayatı
Ürgüp Müzesi

Temenni Tepesi

Temenni Tepesi ise Ürgüp’ün tam merkezinde yer alıyor.Yüksekliğe 80 metre olan tepen ürgüp dosyasıya seyredebilirsiniz.temmenni tepesi adını dilek dilenip bir bez parçası bağalanmasından dolayı almıştır.Çocukluğumun geçtiği bu yerde aynı zaman hemen tepenin altında yaklaşık 80 metre tünel bulunmaktadır.Tünel sonunda bir balkon ulaşarak ürgüp üseytermenin  keyfini sürebilirsiniz.Temenni Tepesi’nde bulunan tarihi kalıntılardan, özellikle de taka mezarlardan anlaşıldığı üzere, tepe antikçağda da kutsal sayılan yerlerden biriymiş ve insanlar buraya gömülmek için neredeyse yarışırlarmış. Taka mezarlar kayaya bilinenden daha derin kazılan ve mezar kapasitesini artırmak için en alta bir kişi, sağ sol yanlara raf gibi kazılmış oyuntulara da ikişer kişi gömmek için yapılmış mezarlar olup, 5 kişiyi alabiliyormuş.Temenni Tepesi’nde Kılıçarslan Gazi Türbesi bulunmaktadır.

Temenni epesi
Üç Güzeller

Üç Güzeller

Her yıl üç milyon turistin ziyaret ettiği üç güzeller ürgüp ün girişinde bulunmaktadır aynı zamanda ilçenin sembolüdür.Peribacaları Milyonlarca yıl önce  Erciyes, Melendiz ve Hasan Dağından püsküren lavlar tarafından  kapodokya bölgesini kaplamıştır.Suların ve rüzgarın aşındarması ile peribacalrı meydana gelmiştir.Bir rivayete Göre de;Efsaneye göre, Kapadokya bölgesinde yasayan bir kralın kızı bir çobanla evlenir. Çocukları olmasına rağmen kral onları bir türlü affetmez. Kralın askerlerinden kaçarken prenses: "Allah'ım bizi ya taş yap, ya kuş yap!" diye dua eder ve oracıkta hemen taş kesilirler. İşte bu üç güzeller prenses, kocası ve çocuğudur.

Kadı Kalesi

Kadı Kalesi

Ürgüp ilçesi kent merkezine yakında 100 metre yüksekliğinde bulunan Kadı Kalesi olarak anılan ve birçok yerleşim bölgesidir Bu günlerde Islah çalışmaları yapılmaktadır.Tarihi çok eskilere dayanan bu yer aslında bir mabet tir.Bir çok din tarafından kullanılmıştır Osmanlı döneminde Sarayda, orduda, bürokrasinin üst kademelerinde görev yapmış şahısların iskan alanı olmuştur.

Sinasos konağı

Sinasos Konağı

Ürgüp ten 5 Km ileride Asıl adı mustafapaşa eski adı Sinasos olan bu tarihi kasaba da Kiliseleri, ayazmaları, medreseleri, kervansarayları, manastırları,  daracık sokakları ve özellikle konaklarıyla, pencerelerden size bakan  insanlarıyla sizi tarihin içine sokar.Önceleri adı çok bilinmemekle birlikte Asmalı konak dizisi çekiminden sonra popüler bir yer haline gelmiş gezginleride uğrak yeri olmuştur.

Ortahisar Kalesi

Ortahisar kalesi Bölgenin aslında en büyük peribacasıdır.Savaşları yoğun yaşandığı dönemlerde  korunma ve sığınma amacıyla ilk Etiler tarafından yapılmıştır.Daha sonra Bizanslılar Romalılar ,selçuklular ,osmanlılar sığınak olarak kullanmışlardır.Halk lk burada yaşamaya başlamış olup Şehir büyüdükçe aşaılara doğru yerleşim kaymıştır.

Ortahisar Kalesi
Zelve

Zelve Açık Hava Müzesi

İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi Film stüdyosunda zannedeceğiniz bir dünyada bulacaksınız.Hristiyanlık tarihinin burada başladığı ve buradan yayıldığı söylenmektedir.Burada kiliseler manastırlar vardır.Vadiye adım attığınız andan itibaren başka dünyada olduğunuz hissedeceksiniz Kayların içine oyulmuş evleri balkonları bahçeleri küçücük merdivenleri ile sizi kendine aşık edecek bundan emin olabilirsiniz.Eğer bu bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka rahat kıyafet ve spor ayakkabı ile gelmenizde fayda var.

Pancarlık Kilisesi

Pancarlık Kilisesi

kapodokyada Bir çok yerde bir çok kilise bulunmaktadır.Buradaki ortak özellik ise Fresk lerdir.O dönemin insanları Dini inançlarını kilise duvarlarına yaptıkları resimlerle anlatmak istemişler.Ayrıca Kiliseler genellikle Vadileri en güzel gören yerlere yapılmıştır.Pancarlık kilisesi girş paralıdır.

pancarlık_kilise_1.JPG
pancarlık kilise içi.JPG
Yeraltı Şehri

Mazıköy Yeraltı Şehri

Mazıköy helenistik Çağda kurulan bir yerleşim yeridir.Mazıköyde ayrıca oyma mezarlar ve kiliseler bulunur yaklaşık 2000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.yeraltı şehirleri ni gezerken burada nasıl bir mühendislik eseri olduğu anlıyorsunuz bundan 2000 bin yıl önceki teknolojiyede düşünürsek Çok akıllı insanlarmış.Burada yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.Dört ana kapıdan oluşan şehrin içinde şarap yapılan mahzen Hayvanlar için ayrılmış Ahırlar olduğunu gözlemlemekteyiz.

mazıköy 2.jpg
mazıköy 1.jpg
El nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi

El nazar Vadisinin Girişinde buluna Kilisedir.10.yüzyılda yapıldığı Tahmin edilmektedir.Şu anda biraz tahrip görmüş olsada Göreme ye gelmişken burayıda ziyaret etmeden Dönmeyin

 
 

el nazar 2.jpg
Tokalı Kilise

Tokalı Kilise

Bölgenin bilinen en eski kaya kilisesi olup 4 mekândan oluşur Tek Nefli Eski Kilise, Yeni Kilise, Eski Kilise’nin altındaki kilise, Yeni Kilise’nin kuzeyindeki Yan Şapel. Kilisenin en önemli özelliklerinden birisi nefteki 9.yüzyıla ait freskler, 11.yüzyılda eklenen yarım kubbedeki eklemelerdir. 12 havariye ait freskleri barındıran kilisede, İsaPeygamberin ve azizlerin hayatından sahneler de bulunmaktadır.

tokali-kilise.jpg
tokaalı 2.jpg
Ürgüp te nerede Kalınır

Ürgüp de Nerede Kalınır?

Ürgüp dünyanın en işlek turizm Yerlerinden birisidir.Ürgüpte irili ufaklı  500 yakın otel bulunmaktadır.Her bütçeye Uygun 5 yıldızlı otellerden hostellere ve kiralık dairelere sıkıntı çekilmeyecek bir destinasyondur.

melis cave1.jpg
Ürgüp Gece hayatı

Ürgüp Gece hayatı

 Unesco kültür miraslarıarasında yer alan eserleri barındıran Kapadokya dünyanın her yerinden turistleri ağırlıyor olmasın dan dolayı eğlence hayatı da bir o kadar renklidir.geleneksel Türk geceleri çok popülerdir.Oryantalden, semaha, kınagecesine ve halkoyunlarına kadar yabancılara çok ilginç gelen farklı etkinlikler sunulmaktadır.Bunu Haricinde Disco sevenler Rock müzüik ve canlı müzik sevenler için de klas mekanlar bulunmaktadır.Kapadokyada bir gece gece clubunde bir gece şarap evinde bir gece de canlı müzik ile tatilinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Ürgüp te Ne Yenir

Testi Kebabı

Kapadokyanın bilinen en meşhur yemeği testi kebabıdır.Başlangıç itibariyle tandır kültürü etrafında oluşan bir yemektir. Günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır.

Malzemeler: 

1 adet testi (çömlek de kullanılabilir.) 
Kuşbaşı doğranmış et (Tercihe göre dana ve koyun eti olabilir) 
Domates 
Sarımsak 
Sivri biber 
Sıvı yağ 
Tuz, karabiber, kimyon.

Çömlek fasulyesi

Kapadokyada bilinin ikinci meşhur yemek çömlete kuru fsulyedir.Ayrıca içerisine kuzu ve kaoyun ilave edilerek servis edilir.

Malzemelerler

 • 2 su bardağı

  kuru fasulye

  ( dermason veya ispir)

 • 300 gram

  kuzu kuşbaşı veya koyun eti

 • 4 adet

  sivri biber

 • 1 adet büyük boy

  soğan

 • 2 diş

  sarımsak

 • 2 adet

  domates

 • 1 yemek kaşığı

  domates salçası

 • 1 tatlı kaşığı

  biber salçası

 • 6 su bardağı

  et suyu veya sebze suyu

  ( yoksa normal su)

 • 1 tatlı kaşığı

  tuz (azaltıp arttırılabilir)

 • 1 çay kaşığı

  karabiber

 • 1 yemek kaşığı

  sıvı yağ

 • 1 yemek kaşığı

  tereyağ

Ayva  Dolması

Hem görsellik hem sunum vede lezzet olarak kapadokyanın sevilen yemeklerindendir.İçerisne Kıyma ,Soğan,Bulgur iMaydanoz ve çeşitli Baharatlar eklenerek yapılan Bir tencere yemeğidir.

Şarap

Kapadokyaya gelen misafirlerin gezginlerin mutlaka tatması gereken içeceklerden birisidir.Yöresel şarapları ünlü olan kapodokya da hey yıl bağ bozumu ve şrap festivalleri düzenlenmektedir.Fransa bir çok ödül almış şarapları mevcuttur.Ayrıc asadece şarap içilen şarap evlerinide ziyaret etmeyi unutmayın.

bottom of page